Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Małgorzata Sablińska, dyrektorka w Accolade. Fot. mpr
Accolade to grupa rodem z Czech, która buduje portfel dochodowych nieruchomości magazynowo-przemysłowych w Europie. Większość aktywów (2 mln mkw., z czego połowa w Polsce) pracuje w Accolade Industrial Fund – funduszu, do którego płynie kapitał głównie od czeskich i słowackich inwestorów, gdzie kultura lokowania w tego typu produkty jest mocno rozwinięta. Chociaż w Polsce otoczenie legislacyjne nie jest tak sprzyjające, Accolade Industrial Fund spróbuje zawalczyć o względy polskich inwestorów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gdy rynek jest stosunkowo mały, gdy podaż mieszkań nie nadąża za popytem, to ogólnokrajowy trend np. spadku cen może zostać przełamany. Na takim rynku lubią też działać inwestorzy.
Bezpośrednie inwestycje w nieruchomości komercyjne dostępne są dla wąskiego grona. Potrzeba instrumentów zdolnych kumulować kapitał Polaków. Trzeba też zmian w lokowaniu w mieszkaniach.
Wielka wielofunkcyjna inwestycja w Pruszczu ma szansę zmienić geografię metropolii gdańskiej – mówią Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development, i architekt Szymon Wojciechowski, partner i prezes pracowni APA Wojciechowski Architekci.
Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych płacą deweloperzy za działki. Nie boją się też zabudowanych terenów. Ziemię pod mieszkania oddają im m.in. biurowce i obiekty handlowe.
Kolejna platforma PRS w Polsce spienięża część mieszkań, oferując je nabywcom detalicznym. W sumie to 185 lokali w stanie deweloperskim i ponad 2 tys. gotowych.
Wiele osób szuka mieszkań, do których można się wprowadzić tylko z walizkami. Oferta kilkuletnich, wykończonych pod klucz lokali na rynku wtórnym wcale nie jest mała. Ile kosztują?