Kupujący utrzymali przewagę

Wtorkowa sesja na GPW przyniosła kontynuację poniedziałkowych wzrostów. Część inwestorów liczyła jednak na większą determinację byków.

Publikacja: 12.07.2016 18:36

Kupujący utrzymali przewagę

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Pójść za ciosem – taki cel mieli kupujący po poniedziałkowej sesji, na której WIG20 wzrósł o prawie 2,4 proc. Pierwsze godziny wtorkowego handlu pokazywały, że są na to spore szanse. Dwie godziny po starcie notowań indeks grupujący największe warszawskie spółki rósł o ponad 1 proc. Później kupujący nieco opadli z sił. Ostatecznie WIG20 zyskał 0,5 proc. i zatrzymał się na poziomie 1754 proc. Cały dzień najlepiej prezentowały się średnie spółki. mWIG40 wzrósł o 0,9 proc.

Na tle zachodnioeuropejskich giełd warszawski parkiet wyglądał jednak słabo. Tam przewaga kupujących była o wiele większa. Należy jednak pamiętać, że w poniedziałek to GPW pozytywnie wyróżniała się na tle giełd w regionie. W momencie zakończenia handlu w Warszawie niemiecki DAX zyskiwał 1,4 proc. a francuski CAC40 1,66 proc. Jeszcze lepsze nastroje obserwowaliśmy na giełdach w Mediolanie i Madrycie. Tam wzrosty przekraczały 2 proc.

Z układu kresek WIG20 wynika, że to niedźwiedzie w dalszym ciągu mają przewagę na rynku. Dopiero w przypadku pokonania poziomu 1770 pkt., czyli dolnego ograniczenia dużej luki bessy można wnioskować, że popyt zyskał kontrolę, przynajmniej w krótkim terminie.

Z grona największych emitentów najlepiej prezentował się Eurocash (analiza poniżej), Pekao i PKN Orlen. Najmocniej na czerwono świeciły papiery LPP, Tauronu i KGHM.

Z drugiego szeregu (mWIG40) najwięcej zarobili posiadacze akcji Hawe, Getin Noble Banku i Echo Investment. Na przeciwległym biegunie znalazły się walory Trakcji, Grajewa i Grupy Azoty. Spośród najmniejszych emitentów najmocniej podrożały walory Cormaya, Elektrobudowy i Torpolu. Najgorsza inwestycja były z kolei akcje spółki Integer.pl, Dębica i Comp.

Warto również zwrócić uwagę na osiem spółek, których akcje wyznaczyły co najmniej roczny szczyt notowań. Mowa o m.in. Kruku, CD Projekcie i węgierskiej spółce MOL . Co najmniej roczny dołek notowań wyznaczyły z kolei notowania sześciu spółek. W tym niechlubnym gronie znalazły się akacje m.in. Esotiq & Henderson, IndygoTech Minerals i Dekpolu.

Giełda
Kolejny Dzień Wyzwolenia przełożony na sierpień
Giełda
Czekając na umowy handlowe
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
GPW zaczyna nowy tydzień od niewielkiej przeceny
Giełda
Czy coś zatrzyma byki?
Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW