Po godzinie 16:00 indeks NASDAQ znajduje się powyżej poziomu 7940 pkt, a S&P500 wychodzi powyżej 3000 pkt. Niewiele do osiagnięcia ATH brakuje Dow Jonesowi, który testuje poziom 26930 pkt. Ogólnie rzecz biorąc nastroje są optymistyczne. O ile sesja europejska rozpoczęła się od spadków, tak po południu możemy obserwować zwrot akcji.
W godzinach porannych giełdy w Europie znajdowały się na minusie. Ożywienie pojawiło się po godzinie 14:30, kiedy poznaliśmy treść przemówienia prezesa Fed - Powella. Powell w swoim oświadczeniu wskazuje, że niepewności dotyczące gospodarki są coraz większe, natomiast niska inflacja prawdopodobnie będzie bardziej trwała. Te gołębie komentarze utwierdzają inwestorów w tym, że obniżka stóp procentowych w USA jest niemal pewna w tym miesiącu. Indeks dolara traci 0.3%, natomiast rentowności 10 letnie USA spadają poniżej 2.05%.
Jeśli chodzi o polski rynek, to początek sesji przebiegał bardzo spokojnie. W godzinach porannych mogliśmy obserwować niewielka kroektę wczorajszych spadków. Jednak optymizm w USA poprawił także nastroje na GPW. Jeszcze przed zamknięciem sesji w Warszawie, wszystkie indeksy znajdują się n aplusie. WIG20 zyskuje 0,85%, podobnie jak WIG30, który znajduje się na 0,83% plusie. Najlepiej radzi sobie WIG (+0,87%), a mWIG40 notuje +0,46%, a sWIG +0,31%. Z najlepiej radzących sobie spółek należy wymienić CCC (+3,05%), Alior (3,4%) oraz Getin (+6,5%). Z kolei najmocniej tracą między innymi: Comarch (-3,8%), Kania (-2,89%), czy Ciech (-2,25%).
Warto także wspomnieć, że dziś o godzinie 16:00 poznaliśmy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Decyzja nie zaskoczyła, stopy pozostały na niezmienionym poziomie, niemniej na dolarze kanadyjskim można było obserwować podwyższoną zmienność. Kilkanaście minut po godzinie 16, kurs USD znajduje się przy 1,3120. Tym samym wcześniejsze spadki zostały zniwelowane i ponownie testowane są ostatnie lokalne szczyty. Komunikat BoC był raczej neutralny, co może wskazywać na zagrożenia związane z globalnymi konfliktami handlowymi, a także umiarkowane prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. Ostatnie lepsze od prognoz dane powodują, że dolar kanadyjski jest wyprzedawany.
Przed nami jeszcze publikacja FOMC o godzinie 20:00, niemniej po komentarzach Powella, wieczorna publikacja może nie przynieść żadnych zaskoczeń, nie powinno się przekładać na większą zmienność.