Inwestorzy znów szukają wyższych stóp zwrotu.
Jest ochota na ryzyko
Jak wynika z danych EPFR, firmy śledzącej przepływy na globalnym rynku funduszy, po kilku tygodniach unikania bardziej ryzykownych aktywów na rzecz gotówki, złota i amerykańskich obligacji skarbowych na początku listopada inwestorzy byli bardziej skłonni do ryzyka. Przykładowo, fundusze obligacji wysokodochodowych monitorowane przez EPFR w sesyjnym tygodniu kończącym się 8 listopada odnotowały pierwszy dodatni wynik napływów od drugiego tygodnia września i zarazem najwyższy od końca drugiego kwartału 2020 r. Do tego napływy do funduszy związanych z rynkiem kryptowalut były najwyższe od 75 tygodni, a portfele obligacji globalnych rynków wschodzących przerwały 14-tygodniową passę odpływów netto. Na początku listopada sporą popularnością cieszyły się fundusze inwestujące w amerykańskie aktywa – rynku pieniężnego, akcji i obligacji, które przyciągnęły łącznie 67,5 mld dol. Inwestorom szczególnie spodobał się odczyt o wzroście gospodarczym w III kwartale w USA (4,9 proc.).
W reakcji na to napływy do amerykańskich funduszy akcji wzrosły do najwyższego poziomu od ośmiu tygodni, z kolei portfele globalnych akcji przerwały pięciotygodniową passę odpływów netto. Z rynków rozwiniętych pod kreską znalazły się jednak fundusze akcji europejskich oraz japońskich. Inwestorzy stronili także od akcji rynków wschodzących, co eksperci EPFR tłumaczą napięciami geopolitycznymi, obawami dotyczącymi globalnego wpływu obecnych stóp procentowych w USA i Europie oraz unikaniem Chin. Grupa funduszy akcji rynków wschodzących znalazła się pod kreską piąty tydzień z rzędu, a przewaga umorzeń wyniosła prawie 9 mld dol.
Rajd polskich akcji
Tymczasem fundusze krajowego rynku wciąż rosną w siłę, a do tego – przyznają zarządzający – płynie do nich kapitał, podobnie jak to było w październiku. – Wyższe napływy z II połowy października utrzymują się w listopadzie – przyznaje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. – Sprzyja dalsza poprawa koniunktury na GPW, a także lepsze zachowanie głównych rynków akcji, z amerykańskim na czele. Zbliżamy się do nowego rekordu wszech czasów na WIG – wylicza Buczek. Podtrzymuje pozytywne oczekiwania co do wzrostu głównego indeksu do 80 tys. pkt w I kwartale 2024 r.
Najlepsze fundusze polskich akcji notują już ponad 30-proc. stopy zwrotu półtora miesiąca przed końcem roku. Średnia w grupie uniwersalnych funduszy akcji polskich po wtorkowej sesji urosła aż do 28 proc. Portfele krajowych małych i średnich spółek mogą się z kolei pochwalić wynikami przeciętnie tylko o 2 pkt proc. niższymi.