Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 17:30 Publikacja: 24.10.2023 21:00
Trond Grande, wiceprezes norweskiego funduszu
Foto: Bloomberg
Fundusz zarządzający sumą 1,4 bln dolarów w III kwartale odnotował stratę w wysokości 374 mld koron norweskich (33,8 mld dolarów). Był to efekt przeceny wszystkich klas aktywów – podaje Reuters. Stopa zwrotu w III kwartale sięgnęła minus 2,1 proc. Był to zarazem wynik o 0,17 pkt proc. wyższy od benchmarku. Jak mówi Trond Grande, zastępca prezesa funduszu, rynek akcji odnotował słabszy kwartał w porównaniu z dwoma poprzednimi, a negatywny wpływ na wynik z inwestycji miały w szczególności sektory technologiczny, przemysłowy i konsumencki. Grande tłumaczy, że powszechny charakter spadków rynków może wskazywać, że stoi za tym ten sam fundamentalny czynnik makro i dalszy wzrost stóp procentowych. Grande zauważa, że w zeszłym roku to akcje osiągnęły lepsze wyniki w porównaniu z innymi klasami aktywów, natomiast w tym roku wzrost tak naprawdę skoncentrował się na kilku bardzo dużych amerykańskich spółkach technologicznych. Nie widzi jednak obecnie większego ryzyka korekty na rynkach w porównaniu z sytuacją sprzed trzech miesięcy. – Kiedy stopy procentowe rosną tak bardzo i tak szybko, oczywiście znajdą się przedsiębiorstwa, które będą musiały refinansować dług i finansować się przy wyższych stopach. Pytanie brzmi, czy wszystkie są dobrze przygotowane od strony rentowności – zaznacza Grande.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności amerykańskich papierów skarbowych ostatnio spadają, ale do tegorocznych dołków jeszcze brakuje. W Polsce z kolei mamy za sobą bardzo silne umocnienie rynku obligacji. Warto kierować się trendem?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Perspektywy dla amerykańskich obligacji skarbowych są umiarkowanie negatywne – ocenia Tomasz Pawluć, zarządzający portfelem w zespole zarządzania instrumentami dłużnymi, Pekao TFI.
Jak tłumaczą zarządzający, krajowa giełda wpisuje się w globalny trend poszukiwania ciekawych rynków wschodzących, zyski spółek powinny dalej rosnąć wspierane przez ożywienie w gospodarce, a ceny akcji pomimo wzrostów pozostają niewygórowane.
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie gdy OFE wyzbywały się akcji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Porozumienie między dwoma mocarstwami i bliższy koniec wojny w Ukrainie mogą dać krajowemu rynkowi dodatkowy impuls do zwyżek – przewiduje Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI. Jest też spokojny o wyniki banków, natomiast spółki konsumenckie mają skorzystać na obniżkach stóp procentowych, do których coraz bliżej.
Polityka dolewania oliwy do ognia przynosi w USA spodziewane efekty, choć raczej nie takie, o jakich marzą inwestorzy. Jesteśmy świadkami fundamentalnych zmian w postrzeganiu Stanów Zjednoczonych czy tylko sezonowych zmian nastawienia do tamtejszych aktywów?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas