Złoto ostatnio mocno wyblakło

Cena kruszcu, mimo teoretycznie sprzyjających warunków, wraca w okolice 1800 dolarów za uncję, a większość funduszy metali szlachetnych w tym roku przynosi straty, niekiedy dwucyfrowe.

Publikacja: 30.06.2022 23:02

Złoto ostatnio mocno wyblakło

Foto: Adobestock

Perspektywa rosnącej inflacji skusiła kilka TFI do uruchomienia funduszy złota. Jak na razie jednak przed stopami zwrotu za poszczególne okresy stoi najczęściej minus.

Niecałe 1830 dolarów to cena, jaką płacono za uncję złota na koniec 2021 r. W ostatnich dniach kruszec wrócił poniżej tego poziomu, a w czwartek kosztował około 1812 dolarów, co oznaczało około 1-proc. spadek od początku roku. Złoto w tym roku miało jednak swoje pięć minut. Od początku lutego do pierwszej połowy marca cena uncji wzrosła z około 1800 do ponad 2050 dolarów. Tym samym notowania kruszcu dotarły do historycznych maksimów, ustanowionych około połowy 2020 r. Tegoroczna kilkutygodniowa fala zwyżki wynikała oczywiście z obaw związanych z atakiem Rosji na Ukrainę. Pierwsza od lat wojna w Europie oraz najwyższa od dekad inflacja na świecie nie zdołały jednak wybić złota na nowe szczyty. Tymczasem zarządzający nie tracą wiary w kruszec, zwracając uwagę, że inwestycje w akcje (teoretycznie również mające chronić przed inflacją) czy obligacje przyniosły w tym roku przynajmniej kilkunastoprocentowe straty. Przyszłość będzie oczywiście wynikiem gry na linii inwestorzy–Fed.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Amerykańskie obligacje – brać czy nie brać? I co ze słabym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Inwestorzy wystraszeni Trumpem. Słusznie?
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania
Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć