Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W gronie 23 funduszy tego typu jedynie osiem skupia się na średnich (pięć produktów) lub małych spółkach (trzy produkty). Jaki sens ma rozdzielne traktowanie tych inwestycji? – Indeksy mWIG40 i sWIG80 bardzo różnią się strukturą sektorową. Poza tym różnica w skali działalności spółek sprawia, że zupełnie inna jest też ekspozycja na czynniki ryzyka o charakterze globalnym (większa w „średniakach" – red.) – tłumaczy Łukasz Siwek, zarządzający MetLife TFI, które ma w ofercie zarówno fundusz małych, jak i średnich spółek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzięki większej popularności produktów emerytalnych i dalszym napływom do funduszy detalicznych nasze aktywa do końca 2027 r. wzrosną do co najmniej 50 mld zł - zapowiada Marlena Janota, prezes Pekao TFI.
Ubiegły miesiąc przyniósł wyraźny wzrost aktywów pod zarządzaniem towarzystw funduszy inwestycyjnych dzięki zyskom z akcji i obligacji oraz transferom oszczędności do funduszy.
Regulacje, brak zaufania do rynku kapitałowego, ciekawsze alternatywy? Przyczyny braku zainteresowania funduszami akcji dość łatwo wyliczyć, ale trudniej znaleźć rozwiązanie pata, w którym rynek funduszy tkwi od kilku lat.
Kilka pierwszych miesięcy tego roku upłynęło nam w otoczeniu chaotycznej polityki Donalda Trumpa i co do tego, że podobnie może być w II połowie roku, zarządzający nie mają raczej wątpliwości. Część z nich trzyma się jednak akcji, mimo już sporych wzrostów.
Trudno inaczej wyjaśnić wyniki sprzedaży funduszy inwestycyjnych w czerwcu, w którym wypłacano pieniądze m.in. z funduszy amerykańskich akcji. Zdecydowanie mniej chętnych było też na długoterminowe obligacje.
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.