Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.08.2018 05:00 Publikacja: 01.08.2018 05:00
Foto: AFP
Popsuły one nastawienie inwestorów również do pozostałych spółek technologicznych, co widać na wykresie indeksy FANG (stworzonego na podstawie notowań Facebooka, Amazona, Netfliksa i Google).
– Wynikami za drugi kwartał 2018 r. bardzo negatywnie zaskoczyły inwestorów Facebook i Netflix. Ich wspólny mianownik to koncentracja biznesu na konsumencie oraz sam powód zaskoczenia, które związane jest przede wszystkim z wolniejszym wzrostem liczby użytkowników – tłumaczy Rafał Dobrowolski, zarządzający funduszem Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ. Zwraca uwagę, że wcześniej pojawiły się znaki ostrzegawcze, na które rynek konsekwentnie nie reagował. – Z perspektywy Facebooka były to m.in. sprzedaż akcji przez Marka Zuckerberga za kwotę przekraczającą 700 mln dolarów, co stanowi wielokrotność podaży z poprzednich lat. Ponadto szeroko komentowane były w ostatnich miesiącach kwestie niewłaściwego używania danych generowanych przez portal oraz konieczności sporych inwestycji w bezpieczeństwo, badania i rozwój – wspomina Dobrowolski. Do tego około 90 proc. analityków wydających rekomendacje dla Facebooka zalecało ich kupno, co było związane z wiarą we wzrost przychodów i historycznym podbijaniem prognoz od wielu lat. – To wszystko powoduje też, że firma była dotychczas jednym z największych przeważeń globalnych funduszy. Z racji dużego udziału w indeksach technologicznych ma oczywiście wpływ na wszystkie spółki z sektora, jednak należy pamiętać, że w dużej mierze jej problemy wynikają ze specyficznych czynników dotykających dynamiki jej przychodów i kosztów prognozowanej w przyszłości. Nie dotykają one wprost innych spółek – podkreśla Dobrowolski. paan
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności amerykańskich papierów skarbowych ostatnio spadają, ale do tegorocznych dołków jeszcze brakuje. W Polsce z kolei mamy za sobą bardzo silne umocnienie rynku obligacji. Warto kierować się trendem?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Perspektywy dla amerykańskich obligacji skarbowych są umiarkowanie negatywne – ocenia Tomasz Pawluć, zarządzający portfelem w zespole zarządzania instrumentami dłużnymi, Pekao TFI.
Jak tłumaczą zarządzający, krajowa giełda wpisuje się w globalny trend poszukiwania ciekawych rynków wschodzących, zyski spółek powinny dalej rosnąć wspierane przez ożywienie w gospodarce, a ceny akcji pomimo wzrostów pozostają niewygórowane.
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie gdy OFE wyzbywały się akcji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Porozumienie między dwoma mocarstwami i bliższy koniec wojny w Ukrainie mogą dać krajowemu rynkowi dodatkowy impuls do zwyżek – przewiduje Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI. Jest też spokojny o wyniki banków, natomiast spółki konsumenckie mają skorzystać na obniżkach stóp procentowych, do których coraz bliżej.
Polityka dolewania oliwy do ognia przynosi w USA spodziewane efekty, choć raczej nie takie, o jakich marzą inwestorzy. Jesteśmy świadkami fundamentalnych zmian w postrzeganiu Stanów Zjednoczonych czy tylko sezonowych zmian nastawienia do tamtejszych aktywów?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas