Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Popsuły one nastawienie inwestorów również do pozostałych spółek technologicznych, co widać na wykresie indeksy FANG (stworzonego na podstawie notowań Facebooka, Amazona, Netfliksa i Google).
– Wynikami za drugi kwartał 2018 r. bardzo negatywnie zaskoczyły inwestorów Facebook i Netflix. Ich wspólny mianownik to koncentracja biznesu na konsumencie oraz sam powód zaskoczenia, które związane jest przede wszystkim z wolniejszym wzrostem liczby użytkowników – tłumaczy Rafał Dobrowolski, zarządzający funduszem Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ. Zwraca uwagę, że wcześniej pojawiły się znaki ostrzegawcze, na które rynek konsekwentnie nie reagował. – Z perspektywy Facebooka były to m.in. sprzedaż akcji przez Marka Zuckerberga za kwotę przekraczającą 700 mln dolarów, co stanowi wielokrotność podaży z poprzednich lat. Ponadto szeroko komentowane były w ostatnich miesiącach kwestie niewłaściwego używania danych generowanych przez portal oraz konieczności sporych inwestycji w bezpieczeństwo, badania i rozwój – wspomina Dobrowolski. Do tego około 90 proc. analityków wydających rekomendacje dla Facebooka zalecało ich kupno, co było związane z wiarą we wzrost przychodów i historycznym podbijaniem prognoz od wielu lat. – To wszystko powoduje też, że firma była dotychczas jednym z największych przeważeń globalnych funduszy. Z racji dużego udziału w indeksach technologicznych ma oczywiście wpływ na wszystkie spółki z sektora, jednak należy pamiętać, że w dużej mierze jej problemy wynikają ze specyficznych czynników dotykających dynamiki jej przychodów i kosztów prognozowanej w przyszłości. Nie dotykają one wprost innych spółek – podkreśla Dobrowolski. paan
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.
Zależy nam na tym, aby nie tylko fundusze, ale też i skala całego rynku kapitałowego rosła. To bowiem od rynku zależy, jak będą rosły polskie przedsiębiorstwa. Ważne jest więc zachęcenia Polaków do tego, by korzystały z rynku - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Większość szefów TFI umiarkowanie optymistycznie ocenia perspektywy rynku. Pomóc mogłyby zmiany otoczenia, w tym znaczne podwyższenie limitów IKE i IKZE, a także zrównanie opodatkowania nieruchomości i rynku kapitałowego.
Towarzystwo zaoferuje klientom usługę zarządzania aktywami dla zamożnych klientów.
Tak dużych napływów do funduszy dłużnych jak w maju nie było od jesieni zeszłego roku. Co ciekawe, rośnie apetyt na ryzyko w ramach tej kategorii produktów.