Ostatnie tygodnie przyniosły długo wyczekiwaną, acz przez wielu zapowiadaną poprawę nastrojów na warszawskim parkiecie. WIG20 wręcz wystrzelił i w miesiąc urósł o blisko 10 proc., a niewiele gorszy wynik zanotował WIG. Małe i średnie spółki, które w II półrocze weszły z dwucyfrowymi stratami, również je odrabiają, choć znacznie wolniej. Lipiec będzie jednak bardzo dobrym miesiącem dla klientów funduszy inwestujących w polskie akcje, a sierpień zdaniem zarządzających zapowiada się optymistycznie.
Powolne odrabianie strat
Według najświeższej wyceny w ostatnich czterech tygodniach w grupie funduszy małych i średnich spółek najwyższe stopy zwrotu przyniosły Skarbiec Małych i Średnich Spółek oraz Investor 25 Małych Spółek. Ten pierwszy od początku roku zarobił już 7,4 proc. Następne, jeśli chodzi o stopy zwrotu za ostatnie cztery tygodnie, są Millennium Dynamicznych Spółek, MetLife Akcji Małych Spółek oraz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek, które zarobiły po około 5 proc. To sporo więcej, niż wyniosły w tym czasie zwyżki mWIG40 i sWIG80. Jeśli jednak zerkniemy na wyniki od początku roku, to cała trójka jest jeszcze na minusie. Millennium Dynamicznych Spółek aż o 7,7 proc., natomiast MetLife Akcji Małych Spółek jest 6,3 proc. pod kreską. Strata produktu PKO sięga natomiast 2,5 proc.
Pierwszą połowę roku w tym segmencie na plusie kończył jedynie Skarbiec Małych i Średnich Spółek. Tym najsłabszym produktom odrabianie strat wcale nie przychodzi zaś łatwo. Dla przykładu PZU Akcji Małych i Średnich Spółek, który po I półroczu miał blisko 15 proc. straty i był w tabeli wyników drugi od końca, w ostatnich czterech tygodniach zarobił nieco ponad 2 proc. Natomiast Pekao Dynamicznych Spółek kończący pierwsze sześć miesięcy tego roku zniżką o prawie 14 proc., odrobił 1,72 proc.
Sytuacja w przypadku strategii uniwersalnych również może zaskakiwać. Tutaj po I półroczu najgorsze były dwa produkty Copernicusa Capital – mają jednak dość małe aktywa. Trzeci od dołu był Quercus Agresywny – kończył półrocze spadkiem o 17,7 proc. W porównaniu z benchmarkiem (100 proc. WIG) jak na razie w górę wspina się bardzo powoli. Produktów, które po pierwszych sześciu miesiącach były w ogonie, jeśli chodzi o wyniki, a teraz wypadają istotnie gorzej od benchmarku, jest więcej – to np. Alior Agresywny, Rockbridge Superior Akcji czy PZU Akcji Krakowiak.