Akcje rynków wschodzących zamiast spółek technologicznych

Lipiec w końcu przyniósł długo wyczekiwane zwyżki na GPW. Zarządzający spodziewają się, że w sierpniu sytuacja na rynku będzie raczej spokojna i nie ma co liczyć na dynamiczny wzrost indeksów.

Publikacja: 01.08.2018 05:10

Akcje rynków wschodzących zamiast spółek technologicznych

Foto: AFP

Ostatnie tygodnie przyniosły długo wyczekiwaną, acz przez wielu zapowiadaną poprawę nastrojów na warszawskim parkiecie. WIG20 wręcz wystrzelił i w miesiąc urósł o blisko 10 proc., a niewiele gorszy wynik zanotował WIG. Małe i średnie spółki, które w II półrocze weszły z dwucyfrowymi stratami, również je odrabiają, choć znacznie wolniej. Lipiec będzie jednak bardzo dobrym miesiącem dla klientów funduszy inwestujących w polskie akcje, a sierpień zdaniem zarządzających zapowiada się optymistycznie.

Powolne odrabianie strat

Według najświeższej wyceny w ostatnich czterech tygodniach w grupie funduszy małych i średnich spółek najwyższe stopy zwrotu przyniosły Skarbiec Małych i Średnich Spółek oraz Investor 25 Małych Spółek. Ten pierwszy od początku roku zarobił już 7,4 proc. Następne, jeśli chodzi o stopy zwrotu za ostatnie cztery tygodnie, są Millennium Dynamicznych Spółek, MetLife Akcji Małych Spółek oraz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek, które zarobiły po około 5 proc. To sporo więcej, niż wyniosły w tym czasie zwyżki mWIG40 i sWIG80. Jeśli jednak zerkniemy na wyniki od początku roku, to cała trójka jest jeszcze na minusie. Millennium Dynamicznych Spółek aż o 7,7 proc., natomiast MetLife Akcji Małych Spółek jest 6,3 proc. pod kreską. Strata produktu PKO sięga natomiast 2,5 proc.

Foto: GG Parkiet

Pierwszą połowę roku w tym segmencie na plusie kończył jedynie Skarbiec Małych i Średnich Spółek. Tym najsłabszym produktom odrabianie strat wcale nie przychodzi zaś łatwo. Dla przykładu PZU Akcji Małych i Średnich Spółek, który po I półroczu miał blisko 15 proc. straty i był w tabeli wyników drugi od końca, w ostatnich czterech tygodniach zarobił nieco ponad 2 proc. Natomiast Pekao Dynamicznych Spółek kończący pierwsze sześć miesięcy tego roku zniżką o prawie 14 proc., odrobił 1,72 proc.

Sytuacja w przypadku strategii uniwersalnych również może zaskakiwać. Tutaj po I półroczu najgorsze były dwa produkty Copernicusa Capital – mają jednak dość małe aktywa. Trzeci od dołu był Quercus Agresywny – kończył półrocze spadkiem o 17,7 proc. W porównaniu z benchmarkiem (100 proc. WIG) jak na razie w górę wspina się bardzo powoli. Produktów, które po pierwszych sześciu miesiącach były w ogonie, jeśli chodzi o wyniki, a teraz wypadają istotnie gorzej od benchmarku, jest więcej – to np. Alior Agresywny, Rockbridge Superior Akcji czy PZU Akcji Krakowiak.

Sierpniowe uspokojenie

– Lepsze nastroje na naszym rynku to zapewne także pokłosie relatywnej poprawy na rynkach wschodzących – wspomina Piotr Zagała, zarządzający TFI BGŻ BNP. Jak tłumaczy, poprzednia zniżki na tych rynkach miały genezę w słabości rynku dłużnego, co w dużym stopniu było spowodowane zwyżką rentowności amerykańskich obligacji. Szczególnie spektakularne były problemy Argentyny, potem uwaga zwróciła się na Turcję. – Jednak od kilku tygodni widać zawężenie spreadów obligacji krajów rozwijających się i następujące za tym relatywne umocnienie rynków akcji – mówi Zagała.

Jego zdaniem ostatnio pomaga nam też słabość spółek z grupy FAANG. – Ten segment rynku przyciągał uwagę wszystkich i zasysał kapitał z innych rynków. Przypadek Facebooka, którego kurs spadał spektakularnie po w sumie przecież dobrych wynikach, pokazuje, że rynek ten zasługuje na korektę. Co w zamian? Np. właśnie akcje rynków rozwijających się – twierdzi Zagała. Choć polski rynek jest tani, to dynamicznych zwyżek zdaniem Zagały nie należy się spodziewać. W sierpniu nastąpi raczej uspokojenie i płytka korekta.

Podobne uważa Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Jego zdaniem teraz czas na chwilę odpoczynku, ale w perspektywie najbliższych miesięcy sytuacja powinna sprzyjać kupującym. – Gdyby historia nadal toczyła się jak poprzednio, to – kto wie – być może przed nami dłuższy, 6–12-miesięczny okres prosperity – zastanawia się. Zwyżkom na GPW wciąż sprzyjają wyceny, a największym czynnikiem ryzyka są wysokie poziomy indeksów w USA.

Fundusze inwestycyjne
Amerykańskie obligacje – brać czy nie brać? I co ze słabym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Inwestorzy wystraszeni Trumpem. Słusznie?
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania
Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć