Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli chodzi o obligacje skarbowe, Opoka TFI stawia na papiery amerykańskie w związku z końcem cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. „Kryzys w Turcji, załamanie na bitcoinie, ropie oraz rynkach wschodzących i w końcu duża zmienność na rynku w USA, wszystko to świadczy o tym, że wytrzymałość świata na podwyżki stóp przez Fed się skończyła. Naszym zdaniem podwyżka grudniowa będzie ostatnią w tym cyklu, a modele cykliczne Opoki TFI każą oczekiwać w przyszłym roku obniżek stóp w reakcji na jakieś negatywne wydarzenie rynkowe w USA lub na świecie. Rządowe obligacje amerykańskie w ciągu ostatnich trzech dekad nigdy jeszcze nie były tak tanie w relacji do innych państw rozwiniętych. Uważamy, że ten spread się zawęzi przez wzrost cen (spadek rentowności) długu USA" – twierdzi Opoka. Pozytywnie wobec skarbówek na ten rok jest nastawiony także Quercus. „Już początek stycznia przyniósł ponadprzeciętne stopy zwrotu. Obligacje skarbowe (szczególnie USA i Niemiec) są uznawane za bezpieczną przystań w okresach zmiany cyklu i historycznie już około roku przed wejściem w recesję rentowności długoterminowych obligacji zaczynały mocniej spadać, dostarczając inwestorom ponadprzeciętnych zysków" – analizują zarządzający. Quercus liczy również na spadki rentowności polskich papierów. „W perspektywie najbliższych kwartałów pozostajemy pozytywnie nastawieni do polskiego rynku obligacji skarbowych. Sprzyjać temu powinna m.in. ograniczona podaż obligacji emitowanych przez Ministerstwo Finansów, bardzo niska stopa inflacji, brak podwyżek stóp procentowych w Polsce oraz znakomita sytuacja budżetowa" – czytamy w prognozie. Z kolei według ekspertów Opoki ten rok nie będzie łatwy dla posiadaczy krajowych obligacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.