Akcje polskie przynoszą już stratę klientom funduszy

Słaby sierpień na GPW na tyle wpłynął na wyniki funduszy krajowych akcji, że ich przeciętna stopa zwrotu spadła do -0,9 proc. W zupełnie innym kierunku podążają wyniki strategii dłużnych.

Publikacja: 04.09.2019 05:00

Akcje polskie przynoszą już stratę klientom funduszy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W sierpniu zyskać można było głównie dzięki złotu oraz obligacjom skarbowym.

Wysokie zyski z obligacji

Sierpień był szczególnie udanym miesiącem dla posiadaczy jednostek funduszy surowców. Głównym motorem napędowym w tej grupie były oczywiście złoto oraz srebro i o ile w danym funduszu znalazło się miejsce dla tych metali szlachetnych, o wynik można było być spokojnym. Najlepsze strategie przyniosły w jeden miesiąc dwucyfrowe zwyżki, choć dobry okres trwa w tej grupie już znacznie dłużej. PKO Akcji Rynku Złota od początku roku zarobił już blisko 48 proc., a w samym sierpniu 12,7 proc. – wynika z danych analizy.pl. Niewiele słabiej w ubiegłym miesiącu wypadł Superfund Goldfuture, który w sierpniu osiągnął 12,5-proc. zwyżkę, z kolei od początku roku ma już 42 proc. na koncie.

Grupa funduszy metali szlachetnych, choć dość wąska, jest już liderem, jeśli chodzi o wyniki od początku roku. Średnia stopa zwrotu to 27 proc., jednak należy pamiętać, że jest to zasługa przede wszystkim dwóch–trzech strategii.

Z uwagi na wciąż spadające rentowności obligacji, świetne wyniki przyniosła również większość funduszy dłużnych. Wiele strategii, mających w portfelach papiery długoterminowe, w jeden miesiąc przyniosły grubo ponad 1 proc. zysku. W grupie funduszy polskich obligacji długoterminowych aż trzy fundusze zyskały ponad 1,4 proc. Z kolei średni wynik w tej grupie to około 0,8 proc. Dało im to drugi wynik w zestawieniu grupowym.

GG Parkiet

Nieco słabiej, choć wciąż nieźle, radziły sobie fundusze dłużne uniwersalne długoterminowe. W tej grupie średnia stopa zwrotu wyniosła około 0,5 proc. Na czele z bardzo podobnymi wynikami kończyły sierpień Skarbiec Dłużny Uniwersalny (1,27 proc.) i SGB Dłużny (1,21 proc.). Fundusze z papierami skarbowymi o krótszym okresie zapadalności wypracowały już mniejsze stopy zwrotu – wiele z nich kończyło miesiąc właściwie bez zmiany w wycenie. Najlepszy znów był Noble Fund Obligacji, który przyniósł 1,26 proc., co daje 6,53 proc. od początku roku. Z kolei w grupie funduszy papierów dłużnych polskich uniwersalnych na czele zakończył miesiąc Noble Fund Konserwatywny z wynikiem 0,6 proc. Na tle tej kategorii funduszy jest to bardzo dobry wynik, ponieważ jej znaczna część wypracowała w sierpniu ujemną stopę zwrotu. Tym razem w cieniu pozostawały fundusze obligacji korporacyjnych, które przeciętnie kończyły miesiąc w okolicach zera.

Akcje były ciężarem

Mało powodów do zadowolenia mają za to uczestnicy funduszy akcji, w tym oczywiście polskich spółek. WIG zakończył poprzedni miesiąc zniżką o 4,9 proc., a WIG20 stracił 6,2 proc. Wyniki pod kreską zanotowały również indeksy małych i średnich spółek. W takich warunkach fundusze akcji polskich uniwersalne spadły przeciętnie o 4,4 proc., co obniżyło wynik od początku roku poniżej zera. Z grupy tej nad kreską miesiąc kończył jedynie Rockbridge Dywidendowy (1,6 proc.), jednak to dość mały fundusz. Odrobinę lepiej poradziły sobie fundusze rynków wschodzących (-3,6 proc.). Podobnie słabo kształtowała się sytuacja funduszy akcji krajowych małych i średnich spółek, które przeciętnie straciły około 2,9 proc., choć licząc od początku roku wciąż wiele tego typu strategii może pochwalić się solidnymi wynikami – od początku roku średnia w grupie wynosi 5,3 proc.

Wyniki funduszy krajowych akcji uplasowały tę grupę niemal na samym końcu sierpniowego zestawienia – słabsze okazały się tym razem fundusze akcji tureckich, które ulegają mocnym wahaniom. Z funduszy akcji najlepiej radziły sobie strategie inwestujące w spółki europejskich rynków rozwiniętych, choć i one przeciętnie spadły o 1,7 proc.

Fundusze inwestycyjne
Hossa w Hongkongu. Chińskie akcje znów rozbudzają wyobraźnię
Fundusze inwestycyjne
Przypływ niosący spółki wzrostowe trafił na falochron
Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Zryw kupujących złoto nie potrwał długo
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości