Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po nie najlepszym lipcu także sierpień upłynął w pesymistycznych nastrojach na większości parkietów, w tym także w Polsce, co odbiło się na wynikach funduszy. Kontynuacja obaw przed globalnym spowolnieniem gospodarczym oraz wzrostem napięcia na linii USA–Chiny (objęcie cłami coraz większej liczby towarów) skutkowała wyprzedażą ryzykownych aktywów, w tym akcji i surowców (m.in. miedzi, która obecnie jest notowana na dwuletnich minimach). Co mogą przynieść najbliższe tygodnie? Przede wszystkim, ze względu na ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego, możemy się spodziewać luźniejszej polityki fiskalnej i pieniężnej. Ponadto po wzroście napięcia w wojnie handlowej USA–Chiny można oczekiwać pewnego ocieplenia relacji. Mając na uwadze wymienione czynniki, lipcowo-sierpniową korektę na GPW, aktualne poziomy wycen, a także pracownicze plany kapitałowe, wydaje się, że w najbliższym czasie możliwe jest odreagowanie na polskim rynku akcji. PAAN
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.