członek zarządu,
Millennium TFI
wskazany fundusz: Millennium Dynamicznych Spółek
grupa: akcje polskich małych i średnich spółek
Zakładamy, że będzie rozgrywany scenariusz pod mocne odbicie w gospodarce, dla którego paliwem będzie nadzieja, że szczepionki zakończą problem pandemii, kontynuacja programów stymulacyjnych oraz niskie stopy procentowe. Bardzo niskie stopy procentowe będą sprzyjały zmniejszaniu kosztów w przedsiębiorstwach, a inwestorów niemal zmuszały do przenoszenia oszczędności z lokat i obligacji do innych klas aktywów, głównie do akcji.
Rekomendujemy więc nasz fundusz Millennium Dynamicznych Spółek. Wyceny polskich akcji nie są tak wysokie jak za granicą, a dodatkowo można jeszcze liczyć na środki z PPK, które w tym roku powinny płynąć większym strumieniem dzięki zakończeniu kolejnych etapów reformy. Do tego rynkowi akcji w Polsce powinno jeszcze sprzyjać pozytywne nastawienie analityków do rynków wschodzących, jakie obecnie obserwujemy.
Mikołaj Raczyński
dyrektor ds. zarządzania funduszami,
Noble Funds TFI
wskazany fundusz: Noble Fund Emerytalny
grupa: mieszane polskie stabilnego wzrostu
Nadal warto stawiać na produkty z ekspozycją na rynek akcji, jednak z wyższą dywersyfikacją i odpowiednio skonstruowaną częścią dłużną. Na I półrocze 2021 r. wybieramy więc Noble Fund Emerytalny. Otrzymujemy tutaj ekspozycję na rynek obligacji skarbowych, obligacji korporacyjnych oraz umiarkowaną ekspozycję na rynek akcji, obecnie głównie w obszarze akcji zagranicznych. Portfel funduszu skonstruowany jest w taki sposób, aby zapewniać ekspozycję na oczekiwane przez nas silne ożywienie gospodarcze oraz kilka trendów strukturalnych, jak inwestowanie ESG. Ryzyko ograniczane jest natomiast poprzez inwestycje w skarbowe obligacje długoterminowe.
Paweł Sugalski
zarządzający, Rockbridge TFI
wskazany fundusz: Rockbridge Gier i Innowacji
grupa: akcje polskie sektorowe
Niezmiennie uważamy, że Rockbridge Gier i Innowacji po spektakularnych wynikach ubiegłego roku będzie w stanie wyróżnić się na tle lokalnej konkurencji również w najbliższych miesiącach. Struktura portfela zmieniła się istotnie, jeśli chodzi o spółki notowane na rynku NewConnect. Podchodzimy bardzo ostrożnie do tego rynku w 2021 r., śledząc bieżące i historyczne wiadomości z (ciągle) największej spółki z NCIndex i staramy się dobierać do portfela jedynie akcje firm, które zapowiedziały już przejście na główny rynek w tym roku. Udział pozostałych spółek z NewConnect w naszym portfelu systematycznie spada i stanowi obecnie mniej niż 15 proc. portfela. Trzon portfela ciągle stanowią gry, natomiast selekcyjnie widzimy również okazje w biotechnologii, fotowoltaice oraz szeroko pojętych technologiach notowanych na GPW. Dodatkowo fundusz bardzo aktywnie korzysta z wysypu ofert IPO/SPO/ABB w ostatnim czasie.
Sebastian Buczek
prezes, Quercus TFI
wskazany fundusz:
Quercus Global Balanced
grupa: absolutnej
stopy zwrotu uniwersalne
Fundusz mieszany, o dynamicznej alokacji i globalnym spektrum inwestycyjnym, ze ścisłą kontrolą ryzyka. Celem funduszu jest osiąganie dodatnich stóp zwrotu w średnioterminowym horyzoncie inwestycyjnym. Fundusz charakteryzuje się brakiem sztywnych limitów alokacji pomiędzy poszczególne klasy aktywów. Fundusz istnieje od dwóch lat. W 2019 r. osiągnął stopę zwrotu 6,8 proc., a w 2020 r. – 7,6 proc. Zgodnie z najnowszymi danymi analizy.pl, Quercus Global Balanced był jedynym funduszem absolutnej stopy zwrotu ze 100-proc. skutecznością. Przez wszystkie dotychczasowe swoje 12-miesięczne okresy (było ich do tej pory 13) osiągał dodatnią stopę zwrotu. Zakładamy, że w trakcie 2021 r. część środków z depozytów bankowych zacznie przepływać w kierunku już nie tylko funduszy dłużnych, ale również o mieszanej polityce inwestycyjnej. Quercus Global Balanced jest w tej kategorii jednym z najlepszych rozwiązań.
Kamil Sobolewski
główny strateg i zarządzający, Skarbiec TFI
wskazany fundusz:
Skarbiec Nowej Generacji
grupa: akcji globalnych
rynków rozwiniętych
Skarbiec Nowej Generacji inwestuje w spółki, których biznes jest powiązany ze strukturalnymi trendami demograficznymi. Tematy starzejącego się społeczeństwa, wyniszczających chorób cywilizacyjnych, automatyzacji i robotyzacji pracy czy zmieniających się zachowań konsumentów stanowią podstawę procesu selekcji spółek do portfela. Trendy te, silne w przewidywalnej przyszłości, mogą zapewniać dostęp do rentownych i rosnących spółek, które przynoszą wartość dla swoich akcjonariuszy.