Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.09.2024 08:33 Publikacja: 22.05.2023 21:24
Foto: Adobe Stock
Dobre nastroje na światowych rynkach, wzrost rentowności papierów dłużnych, a także mocniejszy dolar odsunęły w ostatnich dniach wizję ustanawiania nowych historycznych szczytów przez złoto. Zadyszkę złapały jednocześnie inne metale szlachetne, chociażby srebro czy platyna. Na razie jednak trzeba to traktować bardziej jako zwykłą korektę niż odwrócenie trendu wzrostowego, chociaż eksperci radzą zachować czujność.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Środowa decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych może okazać się pretekstem do korekty spadkowej metali szlachetnych. Nie oznacza to jednak, że byki całkowicie przejdą do defensywy – uważają analitycy.
W tym tygodniu poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych, ale i tak wydarzenie to może wywołać spore zamieszanie na rynku. A w perspektywie jest jeszcze decyzja Fedu.
Firma XTB przebiła wyraźnie Saxo Bank, jeśli chodzi o osiągnięty wynik netto w I półroczu, mimo że ma mniej klientów, a i zgromadzone przez nich aktywa są wyraźnie mniejsze niż u duńskiego pośrednika.
Falstart – tak można określić początek nowego miesiąca w wykonaniu indeksu Hang Seng. Podczas poniedziałkowej sesji stracił on na wartości ponad 1,6 proc. Przyczynił się do tego m.in. odczyt przemysłowego indeksu PMI za sierpień. Wyniósł on 49,1 pkt, co oznacza, że był to najsłabszy odczyt od pół roku.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Jeszcze na początku poprzedniego tygodnia wydawało się, że cena za baryłkę ropy naftowej odmiany WTI wróci powyżej 80 dolarów. Nic takiego jednak się nie wydarzyło. Zamiast tego cena surowca zaczęła spadać, cofając się w okolice 73 USD. Sytuacja na rynku ropy pozostaje skomplikowana. Nie ułatwia to życia nie tylko samym inwestorom, ale też organizacji producentów OPEC+.
Wyniki finansowe domów maklerskich, które co kwartał publikuje Komisja Nadzoru Finansowego, już od dłuższego czasu mają bardzo specyficzny charakter. Po tym jak większość domów maklerskich włączono w struktury banków, prezentowane dane pokazują kondycję jedynie części branży. I to w dużej mierze dotyczy podmiotów, dla których głównym źródłem przychodów i działalności jest obszar CFD.
W najbliższy piątek, 20 września br., do obrotu zostanie wprowadzonych 8 034 964 akcji Bumech serii I, J oraz K, których emisje z 2019 r. były wynikiem przeprowadzonych procesów restrukturyzacyjnych oraz zatwierdzonych układów przyjętych przez wierzycieli spółki.
Zakupy NBP pozwoliły Polsce awansować o 10 miejsc w światowym rankingu rezerw złota banków centralnych. Ale te zakupy się opłaciły: w ciągu ostatnich ośmiu lat NBP zyskał dzięki inwestycjom w ten kruszec niemal 30 mld zł.
Środowa decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych może okazać się pretekstem do korekty spadkowej metali szlachetnych. Nie oznacza to jednak, że byki całkowicie przejdą do defensywy – uważają analitycy.
Kawa jest koniecznością dla większości ludzi na świecie. We Włoszech cena tego napoju jest nawet regulowana, co jest związane m.in. z dużym napływem turystów, którzy nie wiedzą, ile powinna kosztować filiżanka espresso.
Złoto znowu pobiło rekord notowań. W mojej ocenie jest wystarczająco dużo paliwa, aby hossa na tym kruszcu potrwała jeszcze kilka lat.
Jeśli na rynku nie wystąpią istotne i niespodziewane zdarzenia, to kurs błękitnego paliwa w okresie jesienno-zimowym nie będzie ulegał dużym zmianom. Mimo to krajowy popyt pozostanie słaby. Zwyżki oczekiwane są dopiero w kolejnych latach.
JSW zaktualizowało cel produkcyjny w zakresie produkcji węgla w 2024 r. na 12,45 mln ton. W połowie lipca spółka zakładała produkcję węgla na poziomie 13,07 mln ton.
Duże koszty wydobycia, spore wydatki inwestycyjne, mniejszy popyt na węgiel koksujący i coraz niższa jego cena. JSW ma przed sobą masę problemów. Póki co maskuje je pieniędzmi z funduszu na „czarną godzinę”. Jednak bez ostrych cięć w wydatkach się nie obejdzie.
Akcje amerykańskich spółek będą drożały do końca tego roku, gdyż agresywne cięcie stóp procentowych przez Fed zwiększa szanse na miękkie lądowanie gospodarki.
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb.
Regionalnie powódź ma bardzo duże znaczenie, ale w ujęciu makro jej wpływ na polską gospodarkę nie powinien być znaczący – oceniają ekonomiści.
Zarząd przyjął strategię na lata 2024–2029. Zakłada ona premiery dwóch zapowiedzianych już gier, mocniejsze postawienie na sztuczną inteligencję, samodzielne wydawanie tytułów oraz przeprowadzkę z NewConnect na rynek główny.
Prowadząca salony dla T-Mobile, Playa i Apple giełdowa firma po kilku kwartałach słabszych wyników znowu pokazała wzrosty. Czy można mówić o trendzie?
Marazm, który utrzymuje się na polskim rynku w ostatnich tygodniach, nie koresponduje z tym, co dzieje się za naszą zachodnią granicą i tym bardziej za oceanem. Sytuacja może się wkrótce rozjaśnić.
Operatorzy telekomunikacyjni przywracają zasięg usług na zalanych terenach i szykują się na kolejne odsłony żywiołowej klęski.
Rezerwa Federalna w końcu obniżyła stopy procentowe. Inwestorzy czekali na to od wielu miesięcy i jeżeli nie jest to najważniejsze wydarzenie inwestycyjne tego roku, to z pewnością zmieści się na podium takich wydarzeń.
Popyt na rynku obligacji korporacyjnych cały czas przewyższa podaż, co widać po skali redukcji marż. Inwestorzy coraz częściej wyrażają obawy, że rentowności obligacji wkrótce staną się mało atrakcyjne.
Dystrybutor części samochodowych chce mocniej zaistnieć na rynkach Europy Zachodniej.
Gazowy projekt Enei może być realizowany. Odwołanie potencjalnego wykonawcy odrzucono.
ZPC Otmuchów już przywróciły produkcję słodyczy w fabrykach, ale sytuacja w regionie jest niepewna. Pod Wrocławiem wiele firm zainwestowało na terenach wałbrzyskiej oraz legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej, na terenach, które przez powódź mogą ucierpieć.
Inflacja HICP wyniosła w Polsce w sierpniu 4 proc. rok do roku – podał w środę Eurostat. Po ponad roku powróciliśmy na unijne podium krajów z najwyższą dynamiką cen. Jest wielce prawdopodobne, że zagościliśmy tam na dłużej.
Ma nastąpić przede wszystkim dzięki zmianom zachodzącym w otoczeniu spółki. Chodzi m.in. o relacje cenowe w kontraktach na dostawy diesla dziś i w przyszłości, spadki marż rafineryjnych, cen paliw i ropy oraz kosztów finansowych.
Rosnąca komplikacja otoczenia biznesowo-regulacyjnego przekłada się na rosnące ryzyko konfliktów między interesariuszami spółek giełdowych. Coraz więcej potencjalnych punktów zapalnych na styku organów oraz w ramach tych organów powodować może spore zamieszanie, dlatego powinniśmy się do tego zawczasu przygotować.
Raport naukowców z Aston University wskazuje, że brytyjski handel z Unią Europejską jest dużo niższy niż w scenariuszu, w którym kraj zostałby w UE.
Większość kosztów doraźnej pomocy i usuwania skutków klęski żywiołowej na południu Polski rząd premiera Tuska chce wziąć na siebie. Być może trzeba będzie znowelizować budżet państwa, by nowe wydatki zmieściły się w i tak już dużym deficycie .
Grupa ma duże szanse na wygranie przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Niezależnie od tego kontynuuje inwestycje zmierzające do zwiększenia jej zdolności przeładunkowych, magazynowych i przewozowych.
Elektroinstalacyjna grupa obserwuje wyraźną poprawę w inwestycjach, które przyspieszają po okresie powyborczego zastoju.
Osoby dotknięte powodzią nie muszą więc korzystać z form płatnego wsparcia kancelarii odszkodowawczych czy firm windykacyjnych.
Decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, dane GUS o produkcji przemysłowej w sierpniu, wyniki półroczne Allegro. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Obecna decyzja nie implikuje tempa obniżek w cyklu obniżek stóp proc. w USA - poinformował prezes Fedu Jerome Powell podczas środowej konferencji po posiedzeniu Rezerwy. Powell dodał, że Fed nie pozostaje w tyle ws. obniżek stóp proc.
Bank Millennium zakończył subskrypcję 5-letnich zielonych obligacji nieuprzywilejowanych senioralnych o łącznej wartości nominalnej 500 mln euro - podał bank w komunikacie. To pierwsza emisja zielonych obligacji banku.
Fed zdecydował się na cięcie o 50 punktów bazowych, co oznacza, że zdecydowana większość ekonomistów myliła się w swoich przewidywaniach, ale rynek dobrze ocenił zamiary Fed.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas