Reklama

Spółki mają w planach duże wydatki na lokomotywy i wagony

Średni wiek taboru kolejowego w Polsce sięga 30 lat. To jedna z głównych przesłanek zwiększania inwestycji m.in. przez grupy: PKP, KGHM, Lotos, PCC Intermodal, OT Logistics i Newag.
Spółki mają w planach duże wydatki na lokomotywy i wagony

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Wydatki inwestycyjne firm na tabor kolejowy powinny w najbliższych latach mocno wzrosnąć. Spółki planują nie tylko zakupy nowych lokomotyw, wagonów i tzw. zespołów trakcyjnych, ale również istotne modernizacje, remonty i naprawy już posiadanego taboru. Ile dokładnie wydadzą, jeszcze nie wiadomo, bo w części firm cały czas trwają prace nad budżetami na kolejny rok i lata następne.

Wiadomo jednak, że obecna perspektywa unijna na lata 2014–2020 przewiduje ponad 100 mld zł na wydatki związane z koleją, z czego blisko 70 mld zł pochłoną inwestycje. Oczywiście gros tej kwoty trafi na budowę i modernizację linii kolejowych. Jak duża część przypadnie na tabor kolejowy, ciągle nie wiadomo, gdyż Ministerstwo Rozwoju nie zdecydowało, jak podzieli unijne pieniądze.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama