Widmo recesji obniża podatek węglowy

We wrześniu nastąpiła korekta cen uprawnień do emisji CO2 (System EU ETS – nazywany też podatkiem węglowym). Może to oznaczać trwałą zmianę trendu na rynku uprawnień i rozpoczęcie dłużej trwającego trendu spadkowego – wynika z raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE). Za spadkami może stać obawa o recesję.

Publikacja: 18.10.2022 11:39

Widmo recesji obniża podatek węglowy

Foto: Adobestock

Ceny spadają

Statystycznie, ceny uprawnień EUA (do emisji CO2) na rynku spot giełd ICE oraz EEX we wrześniu 2022 r. spadły z 79,53 do 66,41 euro za tonę. Średnia ważona cena z 22 transakcyjnych dni września wyniosła 70,78 euro/EUA. Łączny wolumen obrotów na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 91,2 mln uprawnień.

W raporcie czytamy, że ceny uprawnień do emisji warte obecnie ok. 66 euro wracają do poziomu z wiosny. – Należy zwrócić uwagę, że ceny uprawnień do emisji warte obecnie ok. 66 euro „wymazały” już niemal połowę zakresu wzrostów z rajdu cenowego rozpoczętego w listopadzie 2020 r. Technicznie, obraz rynku wygląda niekorzystnie z punktu widzenia kontynuacji trendu wzrostowego. Trend ten trwający od listopada 2020 r. w lipcu br. został przełamany – czytamy w raporcie. Co więcej we wrześniu br., nastąpiło również wybicie cen dołem z kilkumiesięcznego trendu bocznego wyznaczonego w obszarze ok. 75 - 90 euro. Może to oznaczać trwałą zmianę trendu na rynku uprawnień i rozpoczęcie dłużej trwającego trendu spadkowego.

Przyczyny spadku? USA i recesja

Co stoi za tą korektą? – Należy zauważyć, że na światowych rynkach akcji, z których rynek w USA jest najbardziej skorelowany z rynkiem uprawnień, od kilkunastu miesięcy trwa bessa – uważają analitycy KOBIZE i dodają, że wydaje się, że scenariusz odwrócenia trendu wzrostowego wspierają również czynniki fundamentalne. – Kryzys energetyczny i utrzymujące się wysokie ceny energii elektrycznej i surowców sprzyjają ograniczaniu lub zamykaniu produkcji przez energochłonne sektory przemysłu w UE - czytamy. W konsekwencji emisje mogą spadać powodując większą podaż uprawnień dostępnych na rynku i dalszy spadek ich cen.

Taki sam efekt może przynieść zmaterializowanie się ryzyka recesji. – Scenariusz recesyjny, z uwagi na bardzo wysoką inflację i konieczność podnoszenia stóp procentowych przez banki centralne, jest bardzo prawdopodobny i nie można wykluczyć, że już inwestorzy zaczynają uwzględniać go w cenach uprawnień – prognozuje KOBIZE.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW