Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
3 zdjęcia
ZobaczMarek Chrzanowski były przewodniczący KNF Początkowo Chrzanowski wskazywał, że nie zamierza podać się do dymisji. Po paru godzinach zmienił zdanie, ale przekonuje, że cała sprawa to prowokacja Czarneckiego i ma zdyskredytować działania KNF.
Marek Chrzanowski w rozmowie z PAP poinformował, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji przewodniczącego KNF. Dodał, że czyni to „z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa".
A sprawa jest poważna. Jak ujawniła „Gazeta Wyborcza", Leszek Czarnecki przeprowadził pod koniec marca rozmowę z Chrzanowskim, którą nagrał. Nie wiadomo, co było motywem, ale głównemu akcjonariuszowi Getin Noble Banku i Idei Banku musiało na tym mocno zależeć, bo wziął ze sobą trzy urządzenia nagrywające (ostatecznie zadziałało jedno). Rozmowa dotyczyła właśnie kontrolowanych przez Czarneckiego banków, które mają kłopoty kapitałowe i ostatnio notowały straty. „GW" sugeruje, że Chrzanowski miał wskazywać Czarneckiemu na możliwe problemy dotyczące kluczowych decyzji dla jego banków – mogło chodzić o zatwierdzenie planów ochrony kapitału i naprawy. Problemy miały pojawiać się ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Ministerstwa Finansów. W zamian za przychylność KNF i NBP, która przeżywającym trudności i rozważającym połączenie bankom na pewno by się przydała, Chrzanowski miał zażądać od Czarneckiego zatrudnienie wskazanego przez siebie radcy prawnego i wynagradzać go kwotą 1 proc. od ówczesnej kapitalizacji Getin Noble Banku, czyli łącznie dałoby to 40 mln zł przez trzy lata. O sprawie napisał także „Financial Times".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Poniedziałkowe walne zgromadzenie GPW zapowiada się naprawdę gorąco. W centrum uwagi będą m.in. kwestie kadrowe. Były członek zarządu GPW, Adam Młodkowski, wytacza ciężkie działa wobec Rady Giełdy.
Spółki podpisały term sheet, co jest kolejnym krokiem w przygotowaniu przyszłej transakcji i zacieśnieniem współpracy stron. Ustalono m.in., że powołany zostanie Komitet Sterujący oraz wspólne grupy robocze, które będą realizowały prace nad projektem.
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych podpisał umowę o współpracy z firmą StaBillon, która będzie dostawcą powszechnego pieniądza cyfrowego w projekcie CSDonDLT, który umożliwi rozrachunek transakcji OTC w technologii blockchain.
- Aby uprościć rynek kapitałowy trzeba walczyć o odpowiednie regulacje na arenie europejskiej, ale lokalnie też musimy unikać gold - platingu - mówi Artur Zapała, radca prawny i partner w SPCG Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.
- Aby uprościć rynek kapitałowy trzeba walczyć o odpowiednie regulacje na arenie europejskiej, ale lokalnie też musimy unikać gold - platingu - mówi Artur Zapała, radca prawny i partner w SPCG Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.
Po taki rodzaj płatności sięga kilka milionów osób rocznie. Część z nich staje się tzw. heavy userem, a największe zadowolenie klientom przynosi obsługa w pięć minut.