Czym jest ład korporacyjny? Nazwijmy to w praktyce bieżącym zarządzaniem spółką. Obok kwestii regulacyjnych pojawiają się kwestie odpowiedzialności spółek i członków jej organów. Definiuje się też interes spółki, który obecnie w Polsce jest wypadkową interesów wspólników. W dobie zmian klimatycznych, które zagrażają bytowi naszemu i kolejnych pokoleń, interes planety czy lokalnych społeczności pozostaje niejako poza obszarem zainteresowania piastunów organów, ponieważ rzadko na podstawie obowiązujących przepisów ponosiliby odpowiedzialność osobistą.
W teorii zarządzania wskazuje się, że spółka nie powinna działać tylko w interesie wspólników, ale wszystkich interesariuszy, którzy mogą być wewnętrzni i zewnętrzni. Czy spółka powinna działać w interesie tych drugich? Zgodnie z kodeksem spółek handlowych nie, ale to się może zmienić.
Corporate governance jest tak zróżnicowane, że trudno jest spółkom spisać w jednym dokumencie zasady kompleksowo regulujące te kwestie. Mamy liczne regulacje typu soft law. OECD opublikowało standardy globalne, lokalnie przygotowano dobre praktyki spółek notowanych. Obowiązują one na zasadzie comply or explain. W DPSN uregulowano m.in. kwestie polityki informacyjnej, działań zarządu i rady nadzorczej, systemów i funkcji wewnętrznych, relacji z interesariuszami, zasad postępowania w przypadku konfliktu interesów i transakcji z podmiotami powiązanymi oraz wynagrodzenia.
Raportowanie na podstawie Non Financial Reporting Directive jest oparte na zasadzie dowolności, tak w zakresie kwestii poruszanych w raportach, jak i w zakresie standardów raportowania. Można wybrać standard raportowania (najpopularniejszy to GRI). Na tej podstawie spółki mogą raportować kwestie obejmujące strukturę i skład organów (zarządu i rady nadzorczej), etykę biznesu i standardy etyki (kodeksy postępowania), politykę antykorupcyjną, mechanizmy zgłaszania naruszeń oraz politykę ochrony danych.
W przyszłym roku wchodzi w życie Corporate Sustainability Reporting Directive, która znacząco poszerzyła kwestie governance. Na jej podstawie przygotowywane są European Sustainability Reporting Standards. Pierwsze raporty na podstawie przepisów implementujących CSRD pojawią się w 2025 r., w następnych latach obejmując kolejne grupy spółek aż do 2027 r., kiedy pojawią się raporty notowanych MŚP. Trwa opracowanie mniej wymagających standardów raportowania w wersji właśnie dla nich. Co ważne, wszystkie publikowane raporty będą audytowane.