Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.08.2019 10:33 Publikacja: 24.08.2019 10:06
Dariusz Jarosz, prezes Martis Consulting
Foto: materiały prasowe
Obecnie żyjemy w czasach, gdzie słowo makler nie robi większego wrażenia, a profesja inwestora giełdowego jest de mode. Żeby błysnąć w towarzystwie, trzeba co najmniej handlować bitcoinami lub inną kryptowalutą, być onlinowym traderem chwalącym się milionowymi zyskami lub siedzieć w biznesie platform crowdfundingowych.
Obecnie wzrost cen akcji na giełdzie nie oznacza radości, a spadek – smutku. Problem lekkiego rozdwojenia jaźni pojawił się już w chwili rozpoczęcia notowań kontraktów futures na WIG20. Swego czasu warszawska giełda pokazywała koncentrację największego gracza, którego zaangażowanie sięgało czasem nawet 60 proc. wszystkich otwartych pozycji. Trudno było wtedy ocenić, czy kontrakty podążały za rynkiem akcji, czy też odwrotnie. Z myślą, że duży może więcej, można się było albo pogodzić, albo po prostu przestać inwestować w ten instrument, czując, że niewidzialna ręka rynku coraz częściej drobnych z premedytacją ogrywa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zespół Rafała Brzoski ds. deregulacji będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę. Nasuwa się pytanie, czy ktoś przejmie rolę przewodniczącego zespołu, czy też będzie to koniec prac tego gremium.
Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych, reagując na spadającą inflację i wspierając koniunkturę gospodarczą. Dla kredytobiorców oznacza to realne oszczędności sięgające nawet kilku tysięcy złotych rocznie, ale dla oszczędzających – niższe zyski z lokat i obligacji. Co jeszcze przyniesie nowa polityka pieniężna?
W kwietniu na fundusz DWS, zarządzający aktywami Deutsche Banku, nałożono karę 25 milionów euro za tzw. greenwashing.
Wraz ze spadkiem liczby notowanych spółek i związanym z tym zmniejszającym się zainteresowaniem firm wycenami ich akcji spada również znaczenie relacji inwestorskich. Ale na przekór okolicznościom rynkowo-regulacyjnym realizujemy misję edukacyjną w tym zakresie.
Termin „gospodarka o obiegu zamkniętym” traktowany jest przez część przedsiębiorców jako kolejny uciążliwy obowiązek, a przez innych – jako szansa na budowanie przewagi konkurencyjnej w czasach kurczących się zasobów. Dobrze jest znać podejście spółek z portfela inwestycyjnego do tego zagadnienia i rozumieć dane, które publikują w tym zakresie, oraz jakim przepisom podlegają.
Pomimo znacznej odległości obecne uwarunkowania geopolityczne coraz silniej zespalają państwa Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Po zakończeniu wojny w Ukrainie będzie się to wiązało ze wzmożoną współpracą w zakresie odbudowy ukraińskiej gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas