30 listopada w spółkach giełdowych powstał obowiązek uzyskania zgody rady nadzorczej na „istotną transakcję z podmiotem powiązanym" i zamieszczenia informacji o jej zawarciu na stronie internetowej. Emitenci stanęli przed koniecznością weryfikacji dotychczasowych procedur wewnętrznych celem dopasowania ich do nowych wymogów informacyjnych. Funkcjonariusze emitentów muszą mieć na uwadze nowy obowiązek w kontekście swojej odpowiedzialności.
„Podmiot powiązany"
Definiując podmiot powiązany, ustawodawca odwołuje się do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 24 (ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych), zgodnie z którym podmiotami powiązanym mogą być nie tylko podmioty sprawujące kontrolę lub wywierające decydujący wpływ na spółkę, ale też m.in. osoby będące bliskimi tych osób.
„Istotna" transakcja
Transakcja z podmiotem powiązanym jest istotna, jeżeli jej wartość przekracza 5 proc. sumy aktywów emitenta według ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
Szczególny sposób liczenia wartości transakcji obowiązuje dla umów o świadczenia powtarzające się. W przypadku gdy taka umowa zawarta jest na czas określony, wartość transakcji to suma świadczeń za cały czas trwania umowy, natomiast gdy umowa została zawarta na czas nieokreślony, wartością jest suma świadczeń przez pierwsze trzy lata trwania umowy.
Czy możliwe jest zawarcie kilku transakcji z tym samym podmiotem powiązanym o wartości 4,99 proc. aktywów spółki i wypadnięcie spod rygoru ustawowego? Nie – wartość umów zawartych z tym samym podmiotem powiązanym w ciągu 12 kolejnych miesięcy ulega sumowaniu.