Od kilku miesięcy obowiązują znowelizowane regulacje przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy. W istotny sposób zmieniły one wykorzystanie pojęcia rzeczywistego beneficjenta podmiotów gospodarczych, poziom przejrzystości w tym zakresie oraz konsekwencje ewentualnych błędów lub zaniechań.
Choć nowe regulacje teoretycznie nie dotyczą spółek giełdowych, to w praktyce będą miały dla nich olbrzymie znaczenie, zwłaszcza jeśli spółki nie sfinalizują określonych działań przed 13 kwietnia.
Obowiązek identyfikacji beneficjentów rzeczywistych nie jest niczym nowym – podmioty gospodarcze robiły to już wcześniej na potrzeby relacji z bankami. Różnica polega jednak na tym, że powstał Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, który jest publicznie dostępny i ta społeczna kontrola wymusza obecnie daleko większą staranność. Każdy będzie mógł sprawdzić, czy właściwie zidentyfikowaliśmy osoby fizyczne, które (w pewnym uproszczeniu) są ostatecznymi właścicielami naszej firmy. Biorąc pod uwagę złożoność tej problematyki, może pojawić się wiele błędów.
Wymóg wpisu do rejestru teoretycznie nie dotyczy spółek giełdowych, więc część z nich mogła zlekceważyć ten problem. Ale w praktyce trudno mi sobie wyobrazić emitenta, który nie będzie musiał zająć się identyfikacją beneficjenta rzeczywistego z uwagi na częste prowadzenie biznesu za pośrednictwem spółek zależnych. Jeśli Matka SA jest notowana (i teoretycznie wymóg wpisu do rejestru jej nie dotyczy), ale w ramach grupy kapitałowej posiada nienotowaną na giełdzie Córkę SA (dla uproszczenia załóżmy 100 proc. własności), to już Córki SA jak najbardziej ten wymóg dotyczy.
Matka SA będzie zatem zaangażowana w proces identyfikacji beneficjenta rzeczywistego Córki SA, którym będzie beneficjent rzeczywisty Matki SA. Sprawa jest bardzo skomplikowana, gdyż o ile kontrola idzie „w dół", o tyle identyfikacja tej kontroli idzie „w górę". I o ile wydobywanie różnego rodzaju informacji „w dół" jest stosunkowo proste, o tyle „w górę" już niekoniecznie. I im bardziej odległe będą powiązania rodzinne, tym trudniejsze do realizacji będzie to zadanie.