Jak działa „tarcza” dla dużych przedsiębiorców

Dużym przedsiębiorcom zaleca się uważne wypełnianie wniosków oraz zadbanie o to, aby dane w rejestrach publicznych były aktualne, deklaracje do US złożone odpowiednio wcześniej, a należności publicznoprawne uregulowane.

Publikacja: 08.06.2020 11:00

dr Radosław L. Kwaśnicki, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii RKKW,

dr Radosław L. Kwaśnicki, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii RKKW,

Foto: materiały prasowe

Dariusz Kulgawczuk, radca prawny, partner w Kancelarii RKKW

Dariusz Kulgawczuk, radca prawny, partner w Kancelarii RKKW

Foto: materiały prasowe

Skutki gospodarcze wirusa SARS-CoV-2 dotknęły przedsiębiorców niemalże wszelkich branż i sektorów. Pomimo to zdecydowana większość instrumentów finansowych oferowanych przez PFR, BGK i ARP, a także mechanizmów wsparcia przewidzianych w ustawach antykryzysowych skierowano wyłącznie do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców (tj. takich, którzy w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniali łącznie następujące warunki: zatrudniali średniorocznie maksymalnie 249 pracowników a ich roczny obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nie przekroczył równowartości w złotych 50 milionów euro lub suma aktywów ich bilansów sporządzonych na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro).

Podstawowy instrument wsparcia dużych przedsiębiorców - dofinansowanie przestoju i skróconego czasu pracy

Podstawowym instrumentem dostępnym dla dużych przedsiębiorców jest obecnie dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, o którym mowa w art. 15g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Duży przedsiębiorca może skorzystać z tego mechanizmu wsparcia, o ile zanotował spadek obrotów gospodarczych spowodowanych COVID-19. W razie odwołania się do tego mechanizmu pracownikowi objętemu przestojem wypłaca się wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, ale nie niższe niż minimalne wynagrodzenie (obecnie 2.600 zł brutto). Jednocześnie pracodawca może obniżyć czas pracy pracownika maksymalnie o 20%, nie więcej niż do połowy etatu. Obniżenie wynagrodzenia wymaga zawarcia porozumienia zbiorowego zawartego z przedstawicielami pracowników, notyfikowanego okręgowemu inspektorowi pracy.

Inne dostępne rodzaje wsparcia

Jeśli chodzi o inne rodzaje wsparcia to duży przedsiębiorca może wnioskować o gwarancję z Funduszu Gwarancji Płynnościowych (FGP). Samo złożenie wniosku nie powinno co do zasady sprawiać większych trudności. W przypadku gwarancji z FGP problematyczne może być jednie ustalenie, czy przedsiębiorca spełnia wymagane kryteria jej udzielenia. Z informacji znajdującej się na stronie BGK przedsiębiorca dowiaduje się bowiem, że omawiany instrument finansowy przeznaczony jest tylko dla tych przedsiębiorców, którzy „nie znajdowali się w trudnej sytuacji w dniu 31 grudnia 2019 r." Pojęcie to co prawda sprecyzowane jest w Warunkach uzyskania w BGK gwarancji spłaty kredytu, niemniej jednak zostało ono wyjaśnione poprzez odesłanie do rozporządzeń Komisji UE, które zawierają skomplikowane i często niejasne definicje tego pojęcia.

Duży przedsiębiorca, który zainteresowany jest uzyskaniem wsparcia finansowego, powinien mieć również na uwadze, że oprócz ww. gwarancji z FGP może liczyć także na dopłaty do oprocentowania kredytu obrotowego. Z uwagi jednak na fakt, że trwają jeszcze prace BGK nad systemem dopłat, na razie nie ma możliwości ubiegania się o ten rodzaj wsparcia. BGK nie podało również szczegółowych parametrów dopłat, czy też warunków, jakie przedsiębiorca musi spełniać, aby z nich skorzystać.

Wsparcie od PFR dla dużych przedsiębiorców – nadal w opracowaniu

Obecnie największym zainteresowaniem mikro-, małych i średnich przedsiębiorców cieszą się subwencje finansowe oferowane przez PFR. Stanowią one bowiem wsparcie finansowe, które z jednej strony może mieć znaczącą wysokość a z drugiej, przy spełnieniu określonych przesłanek, nie podlega zwrotowi. Tarcza finansowa PFR dla dużych przedsiębiorców natomiast nie jeszcze gotowa – uruchomienie jej uzależnione jest od notyfikacji Komisji Europejskiej. Pomimo to przedsiębiorcy mogą już składać wstępne deklaracje uczestnictwa w programie pomocowym na stronie internetowej PFR. W deklaracji wpisać należy m.in.: opis działalności; przychody w 2019 r.; EBITDA w 2019 r.; opis sytuacji finansowej w związku z epidemią COVID-19 w Polsce. Informacje przekazane PFR przy użyciu formularza zostaną wykorzystane w celu oceny możliwości objęcia przedsiębiorcy programem pomocowym. PFR zastrzega, że deklaracja nie stanowi formalnego i wiążącego wniosku o uczestnictwo w programie PFR, a wniosek pojawi się na stronie internetowej PFR po akceptacji programu przez Komisję Europejską. Wydaje się, więc że przedsiębiorca, który planuje skorzystać z tarczy finansowej PFR dla dużych przedsiębiorców nie musi wypełniać deklaracji, wystarczy, że złoży on wniosek, gdy będzie on już dostępny na stronie internetowej PFR.

Tarcza finansowa dla dużych przedsiębiorców w przeciwieństwie do programu skierowanego do sektora MŚP obejmować ma kilka rodzajów rozwiązań: i) finansowanie płynnościowe w postaci pożyczek lub obligacji na okres 2 lat z opcją przedłużenia o rok; ii) finansowanie preferencyjne w postaci pożyczek preferencyjnych na okres 3 lat częściowo bezzwrotnych i uzależnionych od straty finansowej oraz utrzymania zatrudnienia; iii) finansowanie inwestycyjne w postaci obejmowanych instrumentów kapitałowych (udziałów lub akcji) na zasadach rynkowych lub w ramach pomocy publicznej. Zważyć trzeba, że szczegóły programu nie są jeszcze znane, a dodatkowo mogą one ulec zmianie w związku z notyfikacją Komisji Europejskiej.

Mając na względzie liczne wątpliwości mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz częste przypadki odrzucania wniosków z powodów formalnych dużym przedsiębiorcom zaleca się przy tym uważne wypełnianie wniosków oraz zadbanie o to, aby dane przedsiębiorcy w rejestrach publicznych były aktualne, deklaracje do US złożone odpowiednio wcześniej, a należności publicznoprawne uregulowane.

dr Radosław L. Kwaśnicki, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii RKKW

Dariusz Kulgawczuk, radca prawny, partner w Kancelarii RKKW  

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów