Zdaniem europejskich parlamentarzystów nieodzownym elementem sukcesu Europejskiego Zielonego Ładu jest oparcie tego procesu na planie inwestycji na rzecz zrównoważonej Europy. Mowa tutaj o niebagatelnych kwotach i działaniach. Zgodnie z założeniami celem zielonego ładu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o 50 proc. w stosunku do 1990 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Działania te w pierwszym okresie będą wiązać się z wydatkami na poziomie jednego biliona euro. Jednak już teraz mówi się, że pozyskanie tych środków może być zagrożone ze względu na konieczność finansowania działań na rzecz walki z pandemią.
Kluczowym elementem zapewniającym realizację przyjętych celów jest właściwe podejście do finansowania przez władze krajowe i unijne. Temu powinny służyć działania o uwzględnienie w politykach i programach o najwyższym potencjale wpływu na ochronę środowiska i klimatu czy postępowanie zgodnie z wytycznymi określonymi w unijnej taksonomii. Ważnym elementem, który pozwala na realizację postawionych celów, będą wycofania publicznych i prywatnych inwestycji z projektów zanieczyszczających środowisko i szkodliwe gałęzie przemysłu, dla których alternatywą mogą być działania zapewniające energetyczny miks z zachowaniem praw państw członkowskich.
Z punktu widzenia finansowego kluczową rolę w realizacji zielonego ładu może odegrać budżet unijny, przy czym inicjatywa ta powinna być finansowana z dodatkowych środków, a więc tak, aby nie miała wpływu na inne działania. U podstaw realizacji tego programu będzie stać inicjatywa InvestEU, która będzie miała na celu implementację oraz nadzór nad bieżącą realizacją zrównoważonego finansowania przede wszystkim w kluczowe technologie i łańcuchy wartości. Podkreśla się, że dwa fundusze: innowacji oraz modernizacji, powinny mieć znaczący wpływ na trwałą transformację. W szczególności fundusz modernizacyjny, który ma za zadanie wspierać inwestycje w celu poprawy efektywności energetycznej dziesięciu państw członkowskich o niższych dochodach, jest ważnym narzędziem zapewniającym sprawiedliwość w okresie przejściowym. Co ważne, innowacyjne podejście Komisji z punktu widzenia budżetu UE przyczyni się do osiągania celów klimatycznych również poprzez stronę dochodową.
Komisje budżetowe widzą ważną rolę w tym, aby państwa członkowskie zaproponowały nowe działania własne, które odpowiadają celom UE, związanym z walką ze zmianami klimatu i ochroną środowiska. Takimi działaniami mogą być przychody z aukcji systemu handlu uprawnieniami do emisji, opłaty za materiały niepoddane recyklingowi, mechanizm dostosowania „granic" węgla, wspólny system opodatkowania osób prawnych, podatek od przedsiębiorstw cyfrowych i podatek od transakcji finansowych.
Ważnym graczem w procesie finansowania będą europejskie instytucje finansowe. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zrewidował swoją politykę kredytową i przeznaczył 50 proc. środków na inwestycje w dziedzinie klimatu i środowiska. Oczekuje się, że EBI trwale przejdzie w kierunku neutralności klimatycznej, biorąc pod uwagę różne miksy energetyczne państw członkowskich i poświęcenie szczególnej uwagi sektorom i regionom najbardziej dotkniętym transformacją. Wskazuje się również krajowe banki i instytucje oraz międzynarodowe instytucje finansowe, które wspierają zrównoważone projekty, tym samym przyczyniając się do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. I wreszcie, istotne będzie wsparcie przez EBC rozwoju taksonomii jako sposobu na uwzględnienie aspektów środowiskowych w portfelach banków centralnych. EBC w tym przypadku mógłby odpowiadać za weryfikację poziomu spełnienia przez instytucje kryteriów zrównoważonego rozwoju oraz za coroczne testy warunków skrajnych, oceniając sposoby ukierunkowania pożyczek na inwestycje związane z transformacją energii oraz odbudowywania zrównoważonej gospodarki.