Kilka dni temu ogłosiliśmy tegoroczne wyniki CCA, czyli Badania Świadomości Klimatycznej Spółek. Jest lepiej niż rok wcześniej, ale nadal słabo, a poza tym ujawniły się pewne niepokojące tendencje, które opiszę szczegółowo poniżej. Warto zwrócić na nie uwagę, bo to od umiejętności zarządzania zagadnieniami zmiany klimatu będzie w najbliższych latach zależał dostęp spółek do finansowania i rynków zbytu.
Badanie CCA jest inicjatywą Fundacji Standardów Raportowania, Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas. W 2020 r. partnerami wspierającymi tego projektu były także firmy doradcze Go Responsible i MATERIALITY. Celem badania jest regularna ocena raportów spółek według dziesięciu przejrzystych kryteriów: trzy z nich dotyczą zarządzania zagadnieniami zmian klimatu, a siedem raportowania emisji gazów cieplarnianych.
Średnia ocena 151 badanych spółek wyniosła w 2020 r. 1,87 pkt. To duży wzrost w stosunku do ubiegłego roku, gdy średnia wyniosła 1,03 pkt, ale nadal bardzo mało wobec możliwych do zdobycia 10 pkt. Najbardziej swoją ocenę poprawiły spółki duże, które uzyskały przeciętnie 2,81 pkt, podczas gdy rok temu było to zaledwie 1,23 pkt. Wśród makrosektorów pozytywnie wyróżniały się, podobnie jak w poprzednich latach, spółki z branży paliwowej i energetycznej, uzyskując średnio 3,95 pkt.
Sześć spółek uzyskało w 2020 r. tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie: MOL, LPP, LUG, JSW, CCC i Orange Polska. Organizatorzy przyznają taki tytuł spółkom, które osiągnęły ponad 70 proc. możliwych do uzyskania punktów. Czasem spotykam się z pytaniem, dlaczego taki tytuł dostały dwie spółki z branż związanych z paliwami kopalnymi. Warto podkreślić, że mówimy o świadomości klimatycznej, czyli świadomości wpływu spółki na zmianę klimatu. Sama świadomość nie oznacza jeszcze, że spółka jest odpowiedzialna klimatycznie, czyli że tak redukuje swój negatywny wpływ, by dekarbonizować się w tempie zgodnym z porozumieniem paryskim. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli badać też odpowiedzialność klimatyczną spółek, ale dziś w ich raportach jest zbyt mało danych na ten temat.
Wspomnianą na wstępie niepokojącą tendencję dostrzegam w fakcie, że to głównie duże spółki poprawiają z roku na rok swoje wyniki. Spośród spółek, które raportowały zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku, tylko 65 poprawiło swoją ocenę, podczas gdy punktacja 41 nie zmieniła się, a w 24 przypadkach nawet spadła. Połowa spółek nie dostrzegła ubiegłorocznych wytycznych Komisji Europejskiej lub innych regulacji, które wprowadzą pośrednio w najbliższych latach obowiązek raportowania emisji.