Według danych Morningstara roczne inwestycje funduszy europejskich uwzględniające czynniki ESG (czyli czynniki niefinansowe: środowiskowe, społeczne i w zakresie ładu korporacyjnego) wzrosły z 50 mld euro w 2018 roku do 120 mld euro w roku 2019. W ten sposób łącznie aktywa ESG osiągnęły wartość 668 mld euro. Wzrost ten znalazł odzwierciedlenie w liczbie funduszy stosujących strategie ESG, która wzrosła o 360 w 2019 roku, do 2405. A jak podaje Princinples for Responsible Investment, ponad 3000 członków tej organizacji, zarządzających aktywami o wartości 90 bln euro, wpisało formalnie kryteria ESG do swoich polityk inwestycyjnych. Perturbacje na rynku spowodowane wirusem SARS-CoV-2 nie tylko nie zaszkodziły trendowi inwestycji związanych z ESG, ale wręcz go wzmocniły. Według Morningstara fundusze inwestycyjne i ETF-y uwzględniające czynniki ESG przyciągnęły 46 miliardów dolarów w I kwartale 2020 roku, w przeciwieństwie do kilku miliardów zainwestowanych w pozostałe fundusze. Tego trendu nie wolno ignorować.
Na tle przedstawionych powyżej liczb warto zauważyć dwa fakty. To, że ponad 80 proc. aktywów, które są związane z ESG, znajduje się w Europie, oraz że największymi motorami popytu na fundusze zorientowane na ESG są w 85 proc. inwestorzy instytucjonalni.
Dobrze, że Giełda Papierów Wartościowych zauważa ten trend i na warszawskim parkiecie powstał indeks WIG-ESG. Jeszcze lepiej, że tworzony jest w oparciu o globalnie rozpoznawalną metodę oceny ESG. Tylko odpowiednia kapitalizacja i płynność oraz uznana metoda mogą być podstawą do zainteresowania zakupami chociażby niewielkiej części kapitału inwestowanego z uwzględnieniem ESG.
Warto też nieustannie puszczać oko ESG do lokalnych inwestorów oraz spółek. Podnoszenie standardów ESG oraz rzetelne raportowanie danych niefinansowych przez polskie spółki jest z korzyścią dla samych spółek i inwestorów. Nikt na tym nie traci, każdy wygrywa.
Bo jak można stracić na zapewnieniu wysokiej jakości ochrony przeciwpożarowej? Pożar zdarza się rzadko, ale jeśli już się zmaterializuje, powoduje olbrzymie straty. Dobrze przygotowana na to ryzyko spółka nie tylko będzie w stanie zminimalizować straty, ale przede wszystkim może szybciej liczyć na odszkodowanie. A to otrzyma tylko w przypadku, gdy zapewniła zgodność z prawem przeciwpożarowym. Danych o tym inwestorzy powinni szukać w ocenach ESG pod literką S, w informacjach o BHP.