Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.09.2020 05:00 Publikacja: 22.09.2020 05:00
Robert Sroka, dyrektor ds. ESG na Europę Środkową, Abris Capital Partners
Foto: TOMASZ BONIECKI
Według danych Morningstara roczne inwestycje funduszy europejskich uwzględniające czynniki ESG (czyli czynniki niefinansowe: środowiskowe, społeczne i w zakresie ładu korporacyjnego) wzrosły z 50 mld euro w 2018 roku do 120 mld euro w roku 2019. W ten sposób łącznie aktywa ESG osiągnęły wartość 668 mld euro. Wzrost ten znalazł odzwierciedlenie w liczbie funduszy stosujących strategie ESG, która wzrosła o 360 w 2019 roku, do 2405. A jak podaje Princinples for Responsible Investment, ponad 3000 członków tej organizacji, zarządzających aktywami o wartości 90 bln euro, wpisało formalnie kryteria ESG do swoich polityk inwestycyjnych. Perturbacje na rynku spowodowane wirusem SARS-CoV-2 nie tylko nie zaszkodziły trendowi inwestycji związanych z ESG, ale wręcz go wzmocniły. Według Morningstara fundusze inwestycyjne i ETF-y uwzględniające czynniki ESG przyciągnęły 46 miliardów dolarów w I kwartale 2020 roku, w przeciwieństwie do kilku miliardów zainwestowanych w pozostałe fundusze. Tego trendu nie wolno ignorować.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W świecie, gdzie pieniądz nie lubi ciszy, a prawa autorskie mają coraz większe znaczenie, tantiemy jawią się jako niepozorna, lecz niezwykle interesująca forma dochodu pasywnego.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec marca w Londynie odbyła się konferencja inwestycyjna pod patronatem Schrodera, która zgromadziła ok. 150 osób związanych z rynkami inwestycyjnymi. Eksperci dyskutowali o przyszłości branży. Scenariuszy były dziesiątki, ale co do jednej rzeczy zgadzali się właściwie wszyscy – zmienność zostanie z nami na dłużej.
Dominującym tematem nadchodzącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń powinien być problem polityk równości płci. Niestety, niepewność zafundowana przez prawodawcę powoduje, że być może kwestia ta zostanie przesunięta na jesień i wiązać się będzie z koniecznością zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń.
Deregulacja, czyli zmniejszenie regulacji prawnych, szczególnie w przypadku rynku kapitałowego, spotyka się z szerokim poparciem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W ubiegłym tygodniu weszła w życie dyrektywa Omnibus stop-the-clock, czyli regulacja mająca na celu przede wszystkim powstrzymanie stopniowego rozszerzania na kolejne podmioty obowiązków informacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju wynikających z dyrektywy CSRD. Czas zamrożony został na dwa lata, aby przeprowadzić zmiany merytoryczne dotyczące zakresu podmiotowego i przedmiotowego raportowania ESG.
Aktualna hossa na rynku obligacji korporacyjnych jest wymagającą fazą rynku dla inwestorów indywidualnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas