Mamy tu na myśli chociażby udzielenie zabezpieczenia dochodzonych roszczeń na majątkach samych funduszy inwestycyjnych. Niemniej należy pamiętać, że udzielone przez sąd zabezpieczenie ma jedynie tymczasowy charakter i nie przesądza w sposób definitywny o wyniku sprawy.
Można odnieść wrażenie, że fundusze bywają traktowane jak inni przedsiębiorcy, a uczestnicy funduszy jak akcjonariusze w spółkach. W przypadku likwidacji funduszu jego uczestnicy są zaspokajani w ostatniej kolejności. Tymczasem fundusz jest wehikułem stworzonym do lokowania środków pieniężnych zebranych od uczestników/nabywców certyfikatów, jako tzw. zbiorowy inwestor, poddany daleko idącemu nadzorowi państwa, mającemu na celu zapewnienie działania w interesie uczestników, przestrzegając zasad ograniczania ryzyka inwestycyjnego.
Jakub Żelazek Kancelaria Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy
Funduszem zarządza profesjonalny licencjonowany zarządca, a możliwości oddziaływania uczestników na fundusz są żadne lub bardzo ograniczone – tam, gdzie powołano radę inwestorów lub zgromadzenie inwestorów. Obydwa te ciała są jednak organami kontrolnymi, a nie zrządzającymi, funduszu. Trudno zakładać, że ustawodawca przy takiej konstrukcji funduszu dopuścił traktowanie ich jak wszystkich innych przedsiębiorców, nie zapewniając żadnej szczególnej ochrony uczestnikom.
Warto w tym miejscu pochylić się nad kilkoma problemami dotyczącymi sytuacji funduszy i ich uczestników. W toczących się procesach niezbędne będzie udzielenie odpowiedzi na te problemy. Wyroki kończące te procesy będą więc miały charakter precedensowy. Mogą mieć wpływ na przyszły kształt rynku funduszy inwestycyjnych. Takie procesy zawsze wymagają szczególnych kwalifikacji i nakładu pracy od sędziego i prawników reprezentujących strony procesu.