Już kilkakrotnie pisałem o tym, że w marcu zacznie obowiązywać rozporządzenie SFDR przewidujące obowiązek raportowania przez instytucje finansowe składu ich portfeli inwestycyjnych z uwzględnieniem wskaźników dotyczących kwestii środowiskowych, pracowniczych, społecznych i antykorupcyjnych. Oczywiście dane źródłowe do wyliczenia tych wskaźników będą musiały być zebrane przez emitentów, co dodatkowo jeszcze zwiększy ich nakład pracy i poziom otwartości informacyjnej.
Ten nowy obowiązek nałożony został na emitentów pośrednio, przez co istnieje ryzyko, że spółki – nie znając aktu prawnego, który nie jest do nich adresowany – nie przygotują stosownych danych. Właśnie dlatego w ubiegłym roku SEG oraz instytucje skupiające banki, ubezpieczycieli i fundusze (czyli ZBP, PIU i IZFiA) powołały specjalną grupę roboczą, której efektem działania będzie wypracowanie jednolitych standardów raportowania w powyższym zakresie na polskim rynku kapitałowym.
Rozporządzenie SFDR weszło w życie pod koniec roku 2019 i pierwsze raporty obejmujące te informacje miały być opublikowane już za rok bieżący, czyli spółki były zobowiązane do zbierania stosownych danych od początku stycznia. Jednakże na początku lutego pojawił się raport unijnych instytucji nadzorujących rynek kapitałowy, banki i ubezpieczycieli wskazujący, że ten obowiązek raportowania wejdzie w życie dopiero na początku roku 2022.
Niestety, raport ten jednocześnie poważnie rozszerza zakres informacji, jakie powinny być publikowane. Pierwotny projekt RTS, czyli aktu wykonawczego, przewidywał konieczność wyliczania 32 wskaźników, natomiast obecna wersja nieco komplikuje ten obraz. Dzieli te wskaźniki na trzy grupy obejmujące 18 wskaźników obowiązkowych, 22 wskaźniki dodatkowe dotyczące środowiska i 24 wskaźniki dodatkowe dotyczące innych dziedzin. Ponadto każda z tych grup wskaźników podzielona jest względem rodzaju aktywów, które podlegają raportowaniu, na inwestycje: w spółki, w obligacje skarbowe i przedsiębiorstwa ponadnarodowe oraz w nieruchomości.
Na podstawie tego podziału spółki powinny gromadzić dane do zaraportowania 14 wskaźników obowiązkowych, 16 wskaźników dodatkowych w obszarze środowiskowym oraz 17 wskaźników dodatkowych w innych obszarach. Warto tu podkreślić, że niby jest trochę łatwiej (bo zamiast wcześniejszych 32 wskaźników obowiązkowych mamy „tylko" 14), ale przecież spółka ex ante nie będzie wiedziała, o które spośród pozostałych 33 wskaźników (16 środowiskowych i 17 dotyczących innych obszarów) zapyta dany bank, ubezpieczyciel czy fundusz. Teoretycznie zatem każda spółka począwszy od 1 stycznia 2022 r. powinna gromadzić dane do wyliczenia wszystkich 47 wymienionych wskaźników.