Jak podają sygnatariusze aktu założycielskiego, celem stowarzyszenia jest podjęcie zupełnie nowego zobowiązania do wspierania celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz osiągnięcia w 2050 r. zgodnie z globalnymi trendami ograniczenia ocieplenia do 1,5 st. C. Obecnie ideę tę wspierają 73 różne podmioty, a zarządzane przez nich aktywa stanowią 36 proc. wszystkich aktywów zgromadzonych na całym świecie. Niewątpliwie tak wysokie zaangażowanie jednoznacznie sygnalizuje determinację instytucji finansowych do walki na rzecz silnego włączenia w ochronę i poprawę klimatu.
Uczestnicy projektu mają świadomość, że kryzys klimatyczny, przed którym stoimy, ma konsekwencje społeczne i finansowe. Włączenie się do inicjatywy Net Zero Asset Managers ma na celu odpowiedzialne wywiązywanie się z obowiązku ochrony portfeli klientów przed ryzykiem systemowym, do którego zaliczana jest zmiana klimatu. Jednym z planowanych działań funduszy będzie dążenie do alokacji kapitału w podmioty stosujące długoterminowe, zrównoważone praktyki biznesowe. To oczywiście nie może przyćmić kluczowej roli firm zarządzających aktywami, jaką jest zapewnienie jeszcze lepszych wyników z realizowanych inwestycji.
Zgodnie z przyjętym zasadami zarządzający aktywami przystępujący do inicjatywy zobowiązują się do przejrzystej i rygorystycznej odpowiedzialności. Sygnatariusze będą corocznie informować o postępach w realizacji zaleceń Grupy Zadaniowej ds. Ujawnień Finansowych Związanych z Klimatem. Dodatkowo każdy uczestnik projektu będzie informował o ustanowieniu planu działania na rzecz klimatu i przedłożeniu go następnie do konsultacji organizacjom partnerskim. Ma to zapewnić, że zastosowane podejście jest oparte na solidnej metodologii zgodnej z przyjętymi kryteriami, a działania są podejmowane zgodnie z zobowiązaniami.
Szef BlackRock Larry Fink nie ma wątpliwości, że branża zarządzania aktywami odgrywa ważną rolę jako doradca na styku właścicieli aktywów i korporacji. Pomaganie inwestorom w przygotowywaniu portfeli i wykorzystywaniu okazji inwestycyjnych na drodze do „zera netto" jest w tym przypadku jednym z największych obowiązków. Natomiast Tim Buckley jako prezes Vanguardu zauważa, że zmiany klimatyczne stanowią długoterminowe istotne ryzyko dla portfeli inwestorów. Fundusz jednoznacznie wskazuje, że będzie współpracować ze spółkami portfelowymi, regulatorami branżowymi i decydentami. W tym przypadku takie działanie jest bardzo ważne, aby wszystkie strony mogły osiągnąć korzyści.
Mimo że Net Zero Asset Managers to inicjatywa oddolna środowiska inwestycyjnego, to zyskała już wsparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych i jest akredytowana przez konwencję w sprawie zmian klimatu. Przedstawiciele ONZ nie mają wątpliwości, że inicjatywa ta szybko stanie się kluczowa w procesie realizacji celów klimatycznych, bo tylko w taki sposób można przejść na gospodarkę niskoemisyjną.