Przede wszystkim nowe indeksy stanowią odpowiedź na wyzwania klimatyczne w zakresie dostosowania się do celów przyjętych w porozumieniu podczas COP21 w Paryżu w 2015 roku. Protokół ten zakłada ograniczenie średniego wzrostu temperatury na Ziemi znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza oraz dążenie do ograniczenia tego wzrostu do 1,5 stopnia. Porozumienie dąży także do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. Pierwotnie dokument został podpisany przez 55 państw, które zadeklarowały, że począwszy od 2020 roku będą ogłaszać dobrowolne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Deklaracje poszczególnych państw będą oczywiście w większej lub mniejszej mierze miały przełożenie na biznes działających tam przedsiębiorstw. W tym kontekście nowe indeksy mogą stanowić narzędzie subiektywnej oceny realizacji przyjętych założeń.
Indeksy PAB, czyli Paris Aligned Benchmark, to wskaźniki uwzględniające spółki dążące do ograniczenia emisji dwutlenku węgla zgodnie z celem określonym w porozumieniu paryskim. W szczególności uczestnikami indeksu są spółki, które deklarują osiągnięcie 50-procentowej redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, przy jednoczesnym uwzględnieniu analizy TPI (Transition Pathway Initiative) dotyczącej tego, w jaki sposób największe i najbardziej narażone na emisję dwutlenku węgla firmy zarządzają transformacją klimatyczną. Ponadto indeksy te są coraz częściej klasyfikowane zgodnie z wymogami regulacji SFDR jako produkty finansowe, których głównym celem są zrównoważone inwestycje.
Natomiast CTB to inaczej Climate Transition Benchmark. W tym przypadku mamy do czynienia ze wskaźnikami pozwalającymi na większą dywersyfikację sektorową, które prowadzą do przyjęcia lepszej trajektorii dekarbonizacji portfela. W skład portfelu indeksów CTB wchodzą spółki zmniejszające emisję gazów cieplarnianych o 40 procent. Tym samym inwestorzy otrzymali dostęp do zupełnie nowych kategorii indeksów, które pozwalają na budowę alternatywnych portfeli inwestycyjnych.
Okazuje się, że obecnie coraz więcej firm dostarczających usługi indeksowe uruchamia publikację nowych kategorii indeksów. Co ważne, nowe indeksy zyskują również uznanie w oczach inwestorów, którzy zaczynają budować swoje portfele inwestycyjne na bazie spółek zakwalifikowanych do danego wskaźnika. W ostatnim czasie jeden z brytyjskich funduszy emerytalnych poinformował o uruchomieniu w swojej ofercie portfela, który będzie pozwalał inwestorom na budowę pasywnej strategii na bazie indeksu PAB. Zdaniem zarządzających funduszu nowe indeksy stanowią wiarygodne źródło informacji w zakresie konstrukcji portfeli. W procesie weryfikacji różnych metod inwestycyjnych okazało się, że dostęp do zweryfikowanych danych oraz weryfikacja informacji spółek odnośnie do dążenia do zeroemisyjności są skomplikowane i niepewne. Taki wymóg spełniają natomiast indeksy. Dodatkowo coraz częściej indeksy PAB uwzględniają wpływ banków w finansowaniu dużych emitentów dwutlenku węgla jako czynnika przyczyniającego się do zmiany klimatu. Jest to o tyle ważne, że wpływ ten nie jest obecnie uwzględniany w ocenach.
Z obserwacji rozwoju rynku wynika, że nowe indeksy spotykają się z pozytywnym przyjęciem inwestorów, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej. Po prostu wskaźniki te reprezentują narzędzia potrzebne inwestorom do realokacji portfeli akcji i portfeli o stałym dochodzie, jednocześnie służą im do osiągnięcia celów klimatycznych. Mimo że w niektórych regionach zapotrzebowanie na nowe kategorie indeksów nie jest w pełni zauważane, to należy oczekiwać, że w krótkim czasie trend ten się gwałtowanie zmieni. Będzie się tak działo w wyniku zmian regulacyjnych, wzrostu oferty produktów oraz korzyści związanych z inwestycją w liderów zmian klimatycznych. Nowe projekty zapewniają dostęp do praktycznych narzędzi w celu zmniejszenia ryzyka finansowego związanego z klimatem i wsparcia transformacji klimatycznej.