Proces wydzielenia węgla ze spółek energetycznych ponownie się wydłuża patrząc na plan rządu, ale także wydłużenie terminu ma miejsce po stronie PGE. Spółka wybrała w tym roku jako partnera PwC, które miało przygotować model wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych.
Czytaj więcej
Rząd robi pierwszy krok w stronę reformy rynku energii. Proponowana zmiana w ustawie o rynku mocy pozwoli na wydłużenie systemu wsparcia dla starszych elektrowni jądrowych po lipcu 2025 r. Na razie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło założenia do projektu ustawy. To dobre informacje m.in. dla Taurona i PGE.
– Wydłużyliśmy termin opracowania tego planu przez PwC. Mamy nadzieje, że w III kw. uda się wypracować koncepcje kierunkowe. W IV. Kw. będziemy je pogłębiać w procesie konsultacji z interesariuszami i Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. W pierwszej kolejności będziemy to konsultować z operatorem sieci przesyłowych oraz z właścicielem, a w kolejnym kroku będzie ze stroną społeczną, a następnie szerzej. Takie podejście wydaje się nam Fair – powiedział Górski.
- Jak tylko będziemy mieli kierunkowe analizy po konsultacjach przedstawimy je rynkowi kapitałowemu – zakończył.
Czytaj więcej
Grupa Kapitałowa PGE opublikowała wyniki finansowe i operacyjne za II kwartał i I półrocze 2024 roku. Powtarzalny wynik EBITDA PGE w II kwartale wyniósł 2,3 mld zł. Znacząco wzrosły wydatki na inwestycje Grupy, wynosząc w całym półroczu 4,64 mld złotych, wobec 3,95 mld złotych w I półroczu 2023 roku.