Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.04.2025 03:40 Publikacja: 21.08.2024 06:00
Foto: pgegiek.pl
Nowy blok gazowy w Polsce PGE oddany dopiero co do użytku już wspomógł system energetyczny i pomógł zbilansować dostawy energii i zapewnienie rezerwy mocy w poniedziałek 20 sierpnia, kiedy było z nią wyjątkowo krucho. Pierwszy blok gazowy elektrowni Gryfino B9 (o mocy 683 MW) został formalnie oddany do użytku 14 sierpnia, ale już od marca w ramach procesu synchronizacji z polskim systemem energetycznym blok ten dostarczał energię do sieci. PGE zapewnia, że termin przekazania drugiego bloku w ramach inwestycji nr 10 do eksploatacji ustalono na 30 września 2024 r. – Prace rozruchowe przebiegają zgodnie z nowym harmonogramem i nic nie wskazuje na to, aby wskazany termin był zagrożony – zapewnia nas spółka, która rozmawiała z głównym wykonawcą w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal. Ta ostatnia spółka sygnalizowała, że może być będzie konieczne zwiększenie finalnego9 rozliczenia inwestycji. Koszt budowy dwóch bloków gazowych o łącznej mocy blisko 1400 MW kosztował blisko 5 mld zł i – jak podkreśla PGE – więcej nie będzie, mimo że termin oddania bloków do realizacji minął na początku tego roku. – W ugodzie zawartej 23 lipca 2024 r. pomiędzy wykonawcą a zamawiającym przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Strony uznały, że wniosek waloryzacyjny wykonawcy nie zasługuje na uwzględnienie. Zmiana terminu realizacji umowy nie powoduje zmiany wynagrodzenia wykonawcy – podkreśla PGE.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tauron Polska Energia, Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa oraz Amon i Talia - spółki zależne Polenergii, prowadzą negocjacje, których celem jest, m. in. polubowne zakończenie sporów sądowych, dotyczących umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Spór toczy się już od kilku lat.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Taryfy dynamiczne mogą dać niektórym niższe rachunki za energię, ale zainteresowanie jest nikłe. Ich atrakcyjność rośnie wraz z większą produkcją OZE.
Rząd planuje wykorzystać dyskusje o zmianach w zabezpieczeniach w handlu energią, aby obniżyć ceny prądu. Środkiem do tego celu może być powrót do obliga giełdowego. Nie wszyscy są zadowoleni.
Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej. Kontynuujemy budowę elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Porozumienie ma być teraz bardziej korzystne dla Polski.
Z końcem marca wygasa umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej, podpisana jesienią 2023 r. Partnerzy z Polski i USA finalizują rozmowy, ale żeby projekt mógł być kontynuowany, konieczna będzie umowa pomostowa. Tej jednak póki co jeszcze nie ma.
Polenergia razem z Allegro Business oferuje klientom platformy sprzedażowej możliwość skorzystania z energii pochodzącej całkowicie z odnawialnych źródeł. Uczestnicy programu „Allegro + Zielona Energia” mogą otrzymać ponadto zwrot części wartości zapłaconych faktur na swoje konto.
To był gorący dzień na rynkach. Cła nałożone przez Donalda Trump wywołały popłoch na rynkach zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Co jeszcze działo się na giełdach?
Kapitalizacja nowojorskiego rynku akcji spadła w pierwszych minutach czwartkowej sesji o łącznie 1,7 bln dolarów. To więcej niż na przykład wynosi nominalny PKB Indonezji czy Turcji.
Operatorzy telefonii mobilnej znowu walczą o użytkowników smartfonów. W pierwszym kwartale 2025 r. skoczyła liczba przeniesionych numerów w Polsce. Zwycięzca jest znowu jeden.
O strategii Grupy LPP na lata 2025-2027, ekspansji zagranicznej, planie dla sieci sklepów Sinsay, sukcesji - rozmawiamy z Markiem Piechockim, szefem gdańskiej grupy odzieżowej.
Grupa LPP w latach 2025-2027 chce podwoić skalę biznesu – wynika z prognoz przedstawionych przez gdańską spółkę wraz z wynikami rocznymi. Analitycy są podzieleni jak zachowają się inwestorzy. Sesja zaczęła się od mocnego spadku.
W czerwcu deweloper ma wypłacić pierwszą transzę dywidendy, więcej inwestorzy powinni dostać jesienią. Walne zgromadzenie ma też zadecydować o programie motywacyjnym, by utrzymać kadrę.
Tauron Polska Energia, Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa oraz Amon i Talia - spółki zależne Polenergii, prowadzą negocjacje, których celem jest, m. in. polubowne zakończenie sporów sądowych, dotyczących umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Spór toczy się już od kilku lat.
W kilka sesji walory spółki straciły w Warszawie 2/3 wartości. W Londynie kurs prawie nie drgnął, ale tam jest dużo niższy niż u nas. Przecena jest efektem działań Xtellusa, który dąży do przejęcia giełdowej firmy i jej wycofania z obrotu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas