Polityka klimatyczna Enei bez konkretów

Enea przyjęła "Politykę klimatyczną Grupy Enea". Głównym celem dokumentu jest określenie wpływu działalności Grupy na środowisko naturalne. Jednak poza zarysowanymi ogólnymi celami ujętymi już w strategii spółki, nie podano nowych celów inwestycyjnych.

Publikacja: 27.12.2023 14:52

Polityka klimatyczna Enei bez konkretów

Foto: materiały prasowe

Jak czytamy w prezentacji dokumentu „Polityka klimatyczna Grupy Enea” będzie on stanowić podstawę zarządzania działalnością Grupy Kapitałowej Enea w zakresie oddziaływania na środowisko, aby podejmowane decyzje i realizowane projekty inwestycyjne w każdym przypadku uwzględniały kierunki i cele Grupy określone w dokumencie.

„Polityka klimatyczna Grupy Enea jest uzupełnieniem „Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea do 2030 r. z perspektywą 2040 r.” oraz wzmocnieniem zagadnień środowiskowych i zrównoważonego rozwoju we wszystkich podejmowanych przez nas działaniach. Jej głównym celem jest określenie naszych ambitnych planów w zakresie ograniczenia wpływu działalności Grupy na nasze otoczenie. Jako odpowiedzialny uczestnik transformacji energetycznej prowadzimy działalność stale minimalizując oddziaływanie na środowisko naturalne” - powiedział Paweł Majewski, prezes Enei. 

Czytaj więcej

Enea ma kolejne środki na modernizacje sieci

Grupa zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii opartych na nowoczesnych technologiach. Wzrost mocy zainstalowanej w OZE odbywać się będzie poprzez akwizycje, rozwój projektów własnych, a także przy współudziale partnerów biznesowych. Nie wskazano jednak daty osiągnięcia neutralności klimatycznej firmy.

„W początkowej fazie drogi do neutralności klimatycznej, dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego, zamierza się wykorzystywać biomasę oraz gaz, jako niskoemisyjne paliwo przejściowe. Inwestycje w tym zakresie ograniczać się będą do odtworzenia części mocy wytwórczych. Rozwijające się OZE będą stabilizowane przez niskoemisyjne źródła konwencjonalne.” – informuje firma.

„Jednym z powodów powstania „Polityki klimatycznej Grupy Enea” jest nasz obowiązek zareagowania na zmieniające się otoczenie oraz na zewnętrzne regulacje krajowe i unijne, ukierunkowane na ograniczenie niekorzystnych zmian klimatycznych. Dokument stanowi tym samym świadectwo podejmowanych przez Grupę działań oraz zaangażowania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. To odpowiedź na wyzwania przyszłości” – powiedział Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju.

Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen