Jak podkreśla spółka oznacza to wydłużenie eksploatacji bloku, który miał być zamknięty za rok. Nie jest wykluczone, że spółka wydłuży prace bloku do końca 2028 r., dzięki wydłużeniu rynku mocy, a więc systemowi wsparcia dla elektrowni.
Jak poinformował ZE PAK, Rada wyraziła zgodę na podpisanie wartej ok. 19 mln zł umowy na modernizację bloku, tak by spełniał normy środowiskowe, związane z tzw. konkluzjami BAT. „Chodzi m.in. o emisję rtęci oraz pyłu w spalinach. Podjęcie decyzji oznacza wydłużenie okresu eksploatacji bloku 474 MW w Pątnowie i odkrywki Tomisławice” - wyjaśnia spółka.
Dotychczas ZE PAK przewidywał, że zakończy ich eksploatację z końcem 2024 r. Oznaczać to może, że spółka Zygmunta Solorza zostanie dłużej z węglem - być może - do końca 2028 r.
„Obecnie spółka dostrzega istotne przesłanki przemawiające za możliwością zmian regulacyjnych prowadzących do wydłużenia okresu obowiązywania wsparcia w postaci rynku mocy dla aktywów węglowych w Elektrowni Pątnów” - poinformował ZE PAK. Spółka dała do zrozumienia, że ma również świadomość wagi aktywów wytwórczych w Elektrowni Pątnów z punktu widzenia potrzeb Krajowego Systemu Energetycznego.
Poza blokiem 474 MW ZE PAK eksploatuje jeszcze trzy bloki na węgiel brunatny w Elektrowni Pątnów I o łącznej mocy 644 MW. Elektrownia Adamów została zamknięta, a w Elektrowni Konin pracują dwa bloki biomasowe o łącznej mocy 100 MW.