Jak dowiedział się „Parkiet”, kilkanaście dni przed upływem terminu PGE udostępniła zarządowi województwa łódzkiego kluczowe dane. Dotyczą wydobycia węgla brunatnego, zużycia, produkcji energii elektrycznej i redukcji emisji CO2 do 2030 r. Co prawda kopalnia i elektrownia będą jeszcze działać na początku lat 30., ale środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji są przewidziane także dla regionów, które wygaszają wydobycie węgla. W przypadku Bełchatowa na początku lat 30. produkcja energii z węgla brunatnego spadnie bowiem o 75 proc. PGE potwierdziła jedynie, że grupa przekazała w terminie do Ministerstwa Aktywów Państwowych informacje, o które wnioskował marszałek województwa łódzkiego, a które były niezbędne do aktualizacji.

Komisja Europejska wydała warunkowo zgodę na przyznanie 369,5 mln euro środków na łagodzenie skutków odejścia od wydobycia węgla w regionie Bełchatowa. Zarząd województwa łódzkiego miał zaktualizować terytorialny plan sprawiedliwej transformacji województwa o dane, które są w posiadaniu Polskiej Grupy Energetycznej i MAP, a termin wygasał w styczniu 2024 r. Chodziło o pokazanie KE pośrednich dat redukcji, wydobycia, zużycia węgla, produkcji energii oraz redukcji emisji CO2 na lata 2026 i 2028, które PGE traktuje jako tajemnicę handlową.

PGE informuje, że już teraz jest zaangażowana w prace nad projektem terytorialnego planu sprawiedliwej transformacji województwa łódzkiego oraz krajowego planu sprawiedliwej transformacji. Zgłosiła dla tego obszaru dziewięć projektów ukierunkowanych na łagodzenie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych transformacji klimatycznej dla regionu, m.in. wspierających tworzenie nowych miejsc pracy i kompetencji zawodowych, a także rozwój OZE. – Wśród projektów znalazło się uruchomione we wrześniu 2021 r. Centrum Rozwoju Kompetencji. Oferuje ono zajęcia m.in. z zakresu informatyki i programistki, ale również zajęcia dla przyszłych techników urządzeń odnawialnych – dodaje PGE.