Jak wynika z informacji rządowych, 17 lutego Komitet Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt dokumentu "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa".Po wydzieleniu wytwórczych aktywów węglowych koncerny energetyczne mają skupić się na realizacji nisko i zeroemisyjnych inwestycji a NABE, działająca w formie spółki ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa, będzie właścicielem wytwórczych aktywów węglowych. - Rolą NABE będzie zapewnienie niezbędnego bilansu mocy w systemie energetycznym, ograniczając się do niezbędnych inwestycji odtworzeniowych i stopniowego odstawiania jednostek węglowych wraz z postępującym przyrostem mocy ze źródeł nisko i zeroemisyjnych, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tym samym wydzielenie aktywów węglowych pozwoli na przeprowadzenie kontrolowanej transformacji energetycznej - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Proces wydzielania aktywów przyjmie formułę nabycia przez Skarb Państwa od PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Enea, Tauron, wszystkich aktywów związanych z wytwarzaniem energii w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym i brunatnym w tym spółek serwisowych świadczących usługi na ich rzecz. Następnie Skarb Państwa dokona integracji nabytych aktywów w ramach jednego podmiotu. Integratorem będzie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Integracja nastąpi poprzez połączenie nabytych przez Skarb Państwa spółek lub ich wniesienie na podwyższenie kapitału do PGE GiEK. PGE GiEK będzie działał pod firmą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego

Nowy podmiot skupi w swoim ręku 70 proc. aktywów wytwórczych w kraju, co będzie wymagała notyfikacji i zgody Komisji Europejskiej.