Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 06:28 Publikacja: 17.02.2022 05:00
BWRX-300
Foto: materiały prasowe
PKN Orlen złożył w UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na powołanie spółki joint venture o nazwie Orlen Synthos Green Energy, która będzie odpowiadać za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro- i małych reaktorów jądrowych. Jej drugim udziałowcem będzie Synthos Green Energy, podmiot kontrolowany przez biznesmena Michała Sołowowa. Obaj udziałowcy umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie nowej spółki podpisali w grudniu ubiegłego roku. Ich celem jest w szczególności realizacja projektów dotyczących budowy reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy oraz wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych i badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem przyszłych inwestycji. Docelowo nowy podmiot zajmie się także produkcją energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Synthos Green Energy oraz GE Hitachi Nuclear Energy podpisały w Kanadzie list intencyjny z BWXT Canada, czołowym producentem komponentów dla energetyki jądrowej, w zakresie współpracy na rzecz budowy i rozwijania łańcucha dostaw dla małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Kanadzie, USA oraz w Polsce. Podzespoły reaktora mają powstać w Polsce.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Miedziowy gigant KGHM i amerykańska firma NuScale Power podpiszą w poniedziałek umowę w o budowie czterech małych reaktorów atomowych. Takie projekty rozwijać chce także PKN Orlen razem z Synthosem.
Synthos po finalizacji przejęcia fabryki w Niemczech ogłasza strategię zrównoważonego rozwoju. Grupa Michała Sołowowa, chce m.in. skoncentrować się na rozwoju tzw. zielonej oponie.
ZYGMUNT SOLORZ większościowy akcjonariusz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, MICHAŁ SOŁOWOW właściciel firmy Synthos rozmawiali MICHAŁ NIEWIADOMSKI i ANDRZEJ STEC
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Projekt powstanie na bazie aktywów ZE PAK. Synthos będzie inwestorem i dostawcą technologii.
W porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi koszty budowy małych reaktorów modułowych (SMR) są dużo niższe w przeliczeniu na każdy megawat. Sporo niższy jest też koszt produkcji energii niż przy użyciu gazu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas