Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zarząd Tauronu rozważa sprzedaż m.in. podmiotów i aktywów związanych z wytwarzaniem energii cieplnej.
W najbliższych latach Tauron zamierza mocno zwiększyć swoją obecność na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii. Do 2025 r. planuje m.in. pozyskiwać dodatkowe 900 MW z lądowych farm wiatrowych i 300 MW w segmencie fotowoltaiki.
– Wydatki inwestycyjne w obszarze farm wiatrowych i fotowoltaicznych szacujemy na 5–6 mld zł. Udział kapitałowy Tauronu będzie na poziomie około 20 proc., a resztę chcielibyśmy finansować we współpracy z partnerami kapitałowymi oraz przy pomocy długu – mówi Jarosław Broda, wiceprezes Tauronu. Dodaje, że spółka tak konstruowałaby umowy z partnerami, aby mogła być operatorem i zarządzającym farmami wiatrowymi i fotowoltaicznymi. Dzięki nowym inwestycjom koncern planuje za sześć lat zwiększyć udział wiatru w miksie energetycznym ogółem zainstalowanej mocy do 20 proc., a udział energetyki solarnej do 5 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.