Wpływ wirusa na fotowoltaikę

Epidemia koronawirusa uderza w branżę fotowoltaiczną. To właśnie Chiny, gdzie znajduje się największe ognisko zakażeń wirusem, odpowiadają za około 70 proc. globalnej produkcji paneli słonecznych. Część fabryk musiała jednak ograniczyć działalność. Zatory w dostawach komponentów do elektrowni słonecznych już odczuła część polskich firm.

Publikacja: 10.03.2020 05:00

Wpływ wirusa na fotowoltaikę

Foto: Adobestock

– Problemy z dostawami paneli fotowoltaicznych z Chin obserwowaliśmy już miesiąc temu, kiedy stanęły chińskie fabryki. Obecnie sytuacja wróciła do normy i mam nadzieję, że najgorsze jest za nami – komentuje Karol Łapiński z firmy Electrum, która buduje farmy solarne.

Chińska branża fotowoltaiczna spodziewa się jednak, że produkcja ogniw i modułów wróci do wcześniejszego poziomu dopiero w II połowie roku. Rosną więc obawy inwestorów w Polsce, czy uda im się zrealizować w terminie projekty związane z budową elektrowni słonecznych. Kiedy w listopadzie 2018 r. rozstrzygnięto aukcje projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, wytwórcy ze zwycięskimi ofertami zobowiązali się do rozpoczęcia sprzedaży energii elektrycznej do listopada 2020 r. Teraz branża postuluje, by przesunąć ten termin na 2021 r. – Niewykonanie tego obowiązku powoduje, że wytwórca zostaje wykluczony z systemu aukcji i nie może przystąpić z daną instalacją do aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z OZE przed upływem trzech lat, licząc od dnia, w którym zobowiązanie stało się wymagalne. Dodatkowo w takim przypadku kaucja wniesiona przy składaniu oferty nie podlega zwrotowi, a gwarancja bankowa może zostać użyta. Ponadto brzmienie przepisów nie pozwala w 100 proc. wykluczyć nałożenia kary finansowej związanej z niewytworzeniem wskazanej w ofercie ilości energii – wylicza Piotr Szwarc z kancelarii CCLaw Creative Consultants.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen