To pierwszy inwestor, który wskazał lokalizację bazy obsługowo – serwisowej dla swoich inwestycji wiatrowych na morzu. Equinor odpowiada za wybudowanie i funkcjonowanie portu serwisowego, który stanie się bazą dla morskich farm realizowanych wspólnie z Polenergią, a w przyszłości może wesprzeć również kolejne przedsięwzięcia. Aktualnie realizowane przez spółki projekty to dwie morskie farmy Bałtyk II i Bałtyk III o łącznym potencjale mocy zainstalowanej 1440 MW.
- Wybór Łeby na lokalizację bazy operacyjno-serwisowej to istotny krok w realizacji naszych projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Ta długoterminowa inwestycja przyczyni się do powstania w Łebie centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspieramy rozwój lokalnych społeczności, a realizowane wspólnie z Polenergią projekty i nasza baza oznaczają nowe miejsca pracy i nowe inwestycje dla Łeby i całego regionu - podkreśla Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska.
Władze Polenergii dodają, że ważnym aspektem inwestycji w morskie farmy wiatrowe jest budowanie nowych szans dla polskiego przemysłu. - Dlatego wspólnie z naszym partnerem opracowaliśmy pięć programów flagowych wspierających rozwój polskiego przemysłu morskiej energetyki i teraz, budując łańcuch dostaw dla naszych projektów, będziemy je krok po kroku realizować. Pierwszym bardzo ważnym krokiem, jest właśnie wybór portu w Łebie dla bazy serwisowej naszych projektów - dodaje Michał Michalski, prezes Polenergii.