Grupa Novaturas pochwaliła się, że osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe w 2017 roku oraz świetne wyniki przedsprzedaży na 2018 r. Podała też informacje w sprawie planowanej oferty publicznej. Obejmie ona do 50 proc. istniejących akcji sprzedawanych przez niektórych z jej obecnych akcjonariuszy, w tym przez większościowego akcjonariusza – Central European Tour Operator S.a.r.l. (to podmiot należący do funduszu Polish Enterprise Fund VI, zarządzanego przez Enterprise Investors). Novaturas - tak jak zresztą informował wcześniej - nie planuje podwyższenia kapitału i pozyskania dodatkowych środków w ramach oferty.
Spółka podała, że w przypadku dużego popytu CETO może zaoferować dodatkowo pakiet do 16 proc. istniejących akcji. Tym samym, w przypadku objęcia przez inwestorów wszystkich oferowanych akcji, po przeprowadzeniu oferty w posiadaniu nowych inwestorów może znaleźć się do 50 proc. akcji w pierwszym scenariuszu lub do 66 proc. w przypadku uruchomienia dodatkowej puli. Z kolei pozostałe papiery, należące do obecnych akcjonariuszy mniejszościowych, będą objęte umowami zakazu sprzedaży typu lock-up przez okres 540 dni, natomiast akcje należące do CETO przez 180 dni od daty pierwszego notowania akcji na GPW i Nasdaq. Spółka z kolei zobowiąże się do nieprzeprowadzania jakiejkolwiek nowej emisji akcji przez okres 360 dni.
Novaturas poinformował, że w ramach planowanej oferty, funkcję globalnego koordynatora oraz współprowadzącego księgę popytu będzie pełnić DM PKO Banku Polskiego. Współprowadzącymi księgę popytu będą także Trigon DM oraz Swedbank. Dom Maklerski PKO BP będzie ponadto pełnić rolę oferującego w Polsce, natomiast Swedbank – na Litwie i w Estonii.
Termin oferty nie jest jeszcze ustalony. Będzie zależał m.in. od warunków rynkowych oraz uzyskania wszystkich niezbędnych zgód organów nadzoru, jak również podjęcia stosownych decyzji korporacyjnych.
Spółka podkreśla, że jej model biznesowy charakteryzuje się wysokimi przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej (przekraczającymi 100 proc. EBITDA) oraz niskimi nakładami inwestycyjnymi, co pozwala spółce dzielić się znaczącą częścią zysków z akcjonariuszami. Zarząd przewiduje wypłatę dywidendy zaliczkowej w wysokości około 6 mln EUR w oparciu o zaudytowane wyniki finansowe za I połowę 2018 r. W perspektywie długookresowej Zarząd zamierza rekomendować wypłatę dywidendy na poziomie 70–80 proc. zysku netto.