Właśnie dokonała się rewolucja w świecie finansowania społecznościowego, czyli crowdfundingu. Piszemy o tym na Parkiecie, ponieważ zmiany – będą dotyczyły tak samo zbiórek equity crowdfundingu, czyli sposobu na finansowanie rozwoju biznesu, którego popularność tak w Polsce urosła, że konkuruje z wynikami New Connect.
Główne zmiany przegłosowane 5 października w Parlamencie Europejskim to: Wzrost limitów zbiórek do 5 mln euro z miliona dopuszczalnego obecnie w Polsce (w innych krajach limit sięga do 4 mln euro). Przepisy zapowiadają lepszą ochronę inwestorów przed stratami finansowymi. Nowe przepisy mają pomóc platformom funkcjonować na rynku wewnętrznym, możliwe będą też transgraniczne zbiórki w UE – poprzez zapewnienie jednego zestawienia przepisów dla usług finansowania społecznościowego.
Jak informowaliśmy w analizie tego rozwiązania we wrześniu – platformy wiążą z tymi zmianami przepisów wielkie nadzieje. – Nadchodząca zmiana przepisów to jedna z najciekawszych rzeczy w Europie – mówił cytowany przez nas Arkadiusz Regiec, prezes platformy Beesfund i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu. Jego zdaniem podwyższenie limitu zbiórek do ponad 20 mln zł poszerzy możliwości spółek, które bez wchodzenia na giełdę będą mogły zebrać środki dostępne do tej pory głównie na parkiecie.
Zdaniem Jakuba Niestroja, prezesa platformy Crowdway, już dziś niektóre zbiórki spokojnie mogłyby dzisiejszą granicę miliona euro przekroczyć. Nadchodząca zmiana nie tylko podwyższy sufit zbiórek, ale też mocno rozszerzy ich pole działalności – bo w zasadzie stworzy wspólny rynek dla crwdfundingu, dzięki temu, że pozwoli na prowadzenie ofert trans granicznych i zagraniczną promocję projektów.
Fundamentalne zmiany na polskim rynku finansowym zostały przegłosowane w poniedziałek wieczorem, podczas posiedzenia plenarnego. Wtedy przyjęto porozumienie zawarte z Radą w grudniu 2019 r., w sprawie wspólnych zasad wspierania platform finansowania społecznościowego w UE i ochrony inwestorów.