Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dla Adama Leszkiewicza, prezesa Azotów, bardzo ważną sprawą jest dziś odbudowa wiarygodności koncernu.
W grupie kapitałowej Azoty dochodzi do kolejnych zmian kadrowych na kierowniczych stanowiskach. W spółce matce od soboty wiceprezesem jest Hubert Kamola. Wcześniej złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej. Obecnie w zarządzie Azotów, poza Kamolą, zasiadają: prezes Adam Leszkiewicz, wiceprezesi Paweł Bielski, Andrzej Dawidowski, Krzysztof Kołodziejczyk i Andrzej Skolmowski oraz Zbigniew Paprocki, członek zarządu będący jednocześnie dyrektorem generalnym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Płocki koncern nie jest już zainteresowany nabyciem całości ani części udziałów w GA Polyolefins. Jakaś forma współpracy nadal jest jednak możliwa. Na te informacje akcjonariusze Azotów zareagowali wyprzedażą walorów chemicznej spółki.
Ma ona wynikać głównie z normalizacji cen gazu ziemnego oraz wzrostu ceł na nawozy sprowadzane do UE z Rosji i Białorusi. Nadal problemem będzie jednak import z Algierii, Nigerii, Egiptu, Bliskiego Wschodu oraz z USA i Chin.
Koncern zapewnia, że jest w zaawansowanej fazie negocjacji, dzięki którym powinien wypracować systemowe i długofalowe rozwiązania restrukturyzacyjne w grupie, tak aby można było skupić się na działalności biznesowej.
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.
Poprawy sytuacji oczekują zarówno analitycy, jak i spółki. Ma być ona m.in. rezultatem wzrostu gospodarczego i ceł oraz realizowanych inwestycji i działań dostosowawczych. Jednocześnie na rynku cały czas panuje duża niepewność.