Azoty mają nowy zarząd i dużo wyzwań

Koncernem pokieruje Adam Leszkiewicz, który już wcześniej w nim pracował. Powołano też czterech wiceprezesów. Przed zarządem stoi wiele wyzwań, gdyż grupa jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Chodzi zwłaszcza o szybką i głęboką restrukturyzację i konsolidację.

Publikacja: 21.03.2024 06:00

Azoty mają nowy zarząd i dużo wyzwań

Foto: materiały prasowe

W środę w nocy rada nadzorcza Azotów zakończyła postępowanie konkursowe, w ramach którego powołała pięciu nowych członków zarządu nawozowej spółki. Jej szefem został Adam Leszkiewicz. Z koncernem był związany już wcześniej. W 2012 r., najpierw objął funkcję członka zarządu i dyrektora generalnego Zakładów Azotowych Kędzierzyn (firma z grupy Azoty), a kilka miesięcy później został prezesem tego przedsiębiorstwa. Na jego czele stał do kwietnia 2016 r. Wcześniej był m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (2009–2011). Odpowiadał za branżowe prywatyzacje, zarządzanie państwowym majątkiem i nadzór właścicielski m.in. w branży chemicznej. Pełnił też funkcję przewodniczącego rady Służby Cywilnej (2009–2012) oraz podsekretarza stanu i zastępcy szefa KPRM (2007–2009).

Roszady w zarządzie

Rada zdecydowała też, że z dniem 20 marca wiceprezesami Azotów zostali: Andrzej Skolmowski, Krzysztof Kołodziejczyk, Andrzej Dawidowski i Paweł Bielski. Jednocześnie podjęła uchwałę w sprawie delegowania ze swego grona Huberta Kamoli do wykonywania obowiązków wiceprezesa, do dnia powołania członka zarządu wybranego w postępowaniu kwalifikacyjnym, jednakże na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Z kolei Kołodziejczyk, w związku z wejściem do zarządu, złożył rezygnację z funkcji członka rady. Ponadto z dniem 19 marca odwołany został wiceprezes Marek Wadowski. Tym samym z wcześniejszego składu w ścisłym kierownictwie Azotów pozostał jednie Zbigniew Paprocki. To członek zarządu spółki powołany jeszcze w maju 2021 r.

Czytaj więcej

Rząd będzie wspierał konsolidację Azotów

O sześć stanowisk w nowym zarządzie Azotów ubiegały się 73 osoby. Rozmowy kwalifikacyjne odbywały się 18 i 19 marca i nie zakończyły się pełnym sukcesem, gdyż do obsadzenia pozostaje jeszcze jedno stanowisko. Nowy konkurs zapewne zostanie wkrótce ogłoszony. Azoty nie poinformowały, za co będą odpowiedzialni poszczególni członkowie zarządu, mimo że w ramach konkursu określono, jakimi sprawami mają się zajmować. Chodziło o wybór prezesa i pięciu członków zarządu: ds. finansowych, ds. rozwoju i restrukturyzacji, segmentu agro i chemia, segmentu tworzywa i polimery oraz ds. energetyki.

Konieczna konsolidacja

Przed nowym zarządem Azotów stoi wiele wyzwań, gdyż koncern znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Z ostatnich danych wynika, że na koniec września łączne zadłużenie grupy sięgało 10 mld zł. Z kolei strata netto po trzech kwartałach przekraczała 1,8 mld zł. Ponadto spółka od wielu miesięcy musi prowadzić rozmowy z instytucjami finansującymi grupę dotyczące m.in. zasad i terminów spłaty otrzymanych kredytów i pożyczek. Te jak na razie zgadzają się utrzymać dotychczasowe warunki współpracy, ale aneksy do umów zawierają na krótkie terminy. W efekcie koncern nieustannie musi negocjować dalsze zasady finansowania działalności.

Według analityków jednym z głównych zadań nowego kierownictwa powinno być przyspieszenie konsolidacji w grupie, do czego skłaniał się również tymczasowy zarząd Azotów, na czele którego stał Kołodziejczyk. Kolejne sprawy dotyczą uproszczenia struktury organizacyjnej koncernu, poprawy efektywności pracy i jakiejś formy jego dokapitalizowania. Działania restrukturyzacyjne powinny być głębokie i szybkie, nie tylko ze względu na słabą kondycję finansową grupy, ale i rosnącą w europejskim przemyśle chemicznym konkurencję oraz wchodzące w życie nowe wymogi dotyczące funkcjonowania branży.

Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca