W środę w nocy rada nadzorcza Azotów zakończyła postępowanie konkursowe, w ramach którego powołała pięciu nowych członków zarządu nawozowej spółki. Jej szefem został Adam Leszkiewicz. Z koncernem był związany już wcześniej. W 2012 r., najpierw objął funkcję członka zarządu i dyrektora generalnego Zakładów Azotowych Kędzierzyn (firma z grupy Azoty), a kilka miesięcy później został prezesem tego przedsiębiorstwa. Na jego czele stał do kwietnia 2016 r. Wcześniej był m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (2009–2011). Odpowiadał za branżowe prywatyzacje, zarządzanie państwowym majątkiem i nadzór właścicielski m.in. w branży chemicznej. Pełnił też funkcję przewodniczącego rady Służby Cywilnej (2009–2012) oraz podsekretarza stanu i zastępcy szefa KPRM (2007–2009).
Roszady w zarządzie
Rada zdecydowała też, że z dniem 20 marca wiceprezesami Azotów zostali: Andrzej Skolmowski, Krzysztof Kołodziejczyk, Andrzej Dawidowski i Paweł Bielski. Jednocześnie podjęła uchwałę w sprawie delegowania ze swego grona Huberta Kamoli do wykonywania obowiązków wiceprezesa, do dnia powołania członka zarządu wybranego w postępowaniu kwalifikacyjnym, jednakże na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Z kolei Kołodziejczyk, w związku z wejściem do zarządu, złożył rezygnację z funkcji członka rady. Ponadto z dniem 19 marca odwołany został wiceprezes Marek Wadowski. Tym samym z wcześniejszego składu w ścisłym kierownictwie Azotów pozostał jednie Zbigniew Paprocki. To członek zarządu spółki powołany jeszcze w maju 2021 r.
Czytaj więcej
Konkurencyjność firm może się poprawić, jeśli dojdzie do przyspieszenia transformacji energetycznej.
O sześć stanowisk w nowym zarządzie Azotów ubiegały się 73 osoby. Rozmowy kwalifikacyjne odbywały się 18 i 19 marca i nie zakończyły się pełnym sukcesem, gdyż do obsadzenia pozostaje jeszcze jedno stanowisko. Nowy konkurs zapewne zostanie wkrótce ogłoszony. Azoty nie poinformowały, za co będą odpowiedzialni poszczególni członkowie zarządu, mimo że w ramach konkursu określono, jakimi sprawami mają się zajmować. Chodziło o wybór prezesa i pięciu członków zarządu: ds. finansowych, ds. rozwoju i restrukturyzacji, segmentu agro i chemia, segmentu tworzywa i polimery oraz ds. energetyki.