Zarząd Azotów, na żądanie ministra aktywów państwowych, zwołał na 14 lutego walne zgromadzenie spółki. W porządku obrad jest m.in. uchwała o zmianach w składzie rady nadzorczej. Jeszcze tego samego dnia może dość do roszad w zarządzie. Ten nie będzie miał łatwego startu. – Kluczowym krótkoterminowym celem, przed jakim stanie nowy zarząd Azotów, będzie znalezienie sposobu na poprawę płynności koncernu. To ogromny problem, który być może uda się rozwiązać poprzez sprzedaż części aktywów, emisję akcji lub w jakiś inny sposób – mówi Jakub Szkopek, analityk Erste Securities Polska. Zauważa, że dziś zadłużenie grupy sięga 10 mld zł, a wskaźniki zadłużenia do zysku są na nieakceptowalnych przez banki poziomach. Co więcej, spółkę czekają kolejne duże inwestycje. – W długim terminie Azoty, tak jak cała europejska branża chemiczna, muszą dekarbonizować produkcję, a to oznacza ogromne wydatki chociażby na OZE. Co więcej, polski koncern w tym zakresie ma dużo więcej do zrobienia niż jego konkurencja – twierdzi Szkopek.

Czytaj więcej

Azoty otrzymały duże wsparcie

Zgodnie ze statutem Azotów zarząd spółki składa się z nie więcej niż siedmiu osób. Obecnie w jego skład wchodzi prezes Tomasz Hinc, wiceprezesi: Mariusz Grab, Filip Grzegorczyk, Grzegorz Kądzielawski, Marcin Kowalczyk i Marek Wadowski oraz Zbigniew Paprocki, który jest członkiem zarządu i dyrektorem generalnym. Ten ostatni został wybrany przez pracowników. Biorąc pod uwagę konotacje polityczne obecnych członków zarządu z byłą koalicją rządzącą oraz trudną kondycją finansową koncernu, należy przypuszczać, że zarząd zostanie wymieniony w całości lub prawie w całości.

Najbliższe walne zgromadzenie ma również w porządku obrad projekt uchwały dotyczący uzyskania zgody na nabycie od VSB Holding 100 proc. udziałów w kapitale Solarfarm Brzezinka za 37,8 mln euro. To firma, która realizuje projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej zlokalizowanej w miejscowościach Brzezinka i Syców w woj. dolnośląskim, o mocy co najmniej 270 MW. Azoty mają wyłączność na zawarcie przedwstępnej warunkowej umowy nabycia do końca marca.