Spadek popytu uderza w Ciech

Szczególnie dotkliwy niższy popyt jest w ważnym dla grupy biznesie sodowym. To efekt słabej koniunktury gospodarczej i ograniczenia produkcji przez odbiorców. Ciech musi też radzić sobie ze spadkiem zapotrzebowania na środki ochrony roślin, pianki i krzemiany.

Publikacja: 16.08.2023 21:00

Spadek popytu uderza w Ciech

Foto: materiały prasowe

Branża sodowa, której istotnym graczem jest Ciech, notuje spadek popytu na najważniejsze oferowane wyroby. – W związku z pogorszeniem koniunktury i ograniczeniem produkcji przez głównych odbiorców sody, m.in. wytwórców szkła płaskiego, w biznesie sodowym obserwowana jest wysoka dostępność rynkowa produktu oraz zaostrzenie konkurencji. Obraz rynku potwierdzają opublikowane wyniki za II kwartał przez innych wiodących producentów sody – informuje Kamil Majczak, prezes Ciechu. Dodaje, że grupa w II kwartale starała się uzyskać w tym biznesie podobne przychody co rok wcześniej. Wsparciem był rosnący udział działalności związanej z produkcją i sprzedażą soli.

Wysokie zapasy

Ostatnie miesiące były trudne dla Ciechu również w pozostałych biznesach. – Obserwowane pogorszenie koniunktury w rolnictwie – wskaźnik IRGAGR na poziomie najniższym od 2009 r. – odbija się na wynikach segmentu agro. Istotny spadek rentowności produkcji rolnej wymusza ograniczenie wydatków na nawozy i środki ochrony roślin – zauważa Majczak. Ponadto duży poziom zapasów, których produkcja miała miejsce w okresie funkcjonowania wysokich kosztów, opóźnia pozytywny efekt ostatnich spadków cen surowców. Dodatkowo do zmniejszenia popytu na środki ochrony roślin istotnie przyczyniają się okresowo utrzymujące się w Hiszpanii i Polsce susze. To spowodowało, że w II kwartale Ciech obserwował spadek obrotów w biznesie agro. Niezależnie od tego skupia się na rozwoju międzynarodowym poprzez rejestracje herbicydu Halvetic na kolejnych rynkach, m.in. włoskim, i portfela oferowanych produktów. 

1,7 mld zł

przychodów ze sprzedaży zanotowała w I kwartale grupa Ciech, co w ujęciu rok do roku oznaczało ich wzrost o 39 proc. Ponad trzy czwarte wpływów zapewnił biznes sodowy

Zniżkę obrotów odnotowano też w biznesie pianek poliuretanowych. – Obserwujemy istotne osłabienie na rynku mebli tapicerowanych w Polsce oraz w Niemczech. Spadek produkcji branży meblarskiej przełożył się na niższy popyt na pianki oraz zaostrzenie konkurencji cenowej na rynku – twierdzi Majczak. Jego zdaniem niższy popyt na pianki jest również wynikiem spowolnienia w branży motoryzacyjnej, która jest jednym z ich ważniejszych odbiorców.

Czytaj więcej

Ciech nadal wierzy w biznes krzemianów

Mniejsze zamówienia

W II kwartale osłabienie popytu widoczne było w obszarze krzemianów. To następstwo ograniczania zamówień przez głównych odbiorców, wywodzących się z branż motoryzacyjnej, oponiarskiej i detergentów. – W efekcie inflacji i ograniczania wydatków przez gospodarstwa domowe spadła produkcja detergentów w Polsce, a niepewna sytuacja rynkowa powoduje odsuwanie w czasie zamówień przez odbiorców krzemianów. Wraz ze słabnącym popytem obserwowaliśmy spadek wolumenów, jednak – m.in. dzięki poczynionym przez nas inwestycjom w zakresie technologii produkcyjnej i jej usprawnienia – jesteśmy w stanie zachować rentowność w niełatwych czasach – przekonuje Majczak. Dodaje, że firmy nadal odczuwają duże wzrosty kosztów działalności ze względu na ceny kluczowych surowców, często zakontraktowanych jeszcze w 2022 r. Z drugiej strony spowolnienie gospodarcze i utrzymująca się wysoka inflacja mocno ograniczają siłę nabywczą i popyt konsumentów.

Chemia
PCC Rokita rozczarowała. Giełdowi inwestorzy wyprzedają akcje
Chemia
W petrochemii skokowo rosną moce
Chemia
Przed Polwaksem trudne zadania
Chemia
Azoty wyprodukowały 100 tys. ton polipropylenu
Chemia
Erg postara się utrzymać wyniki, ale łatwo nie będzie
Chemia
Branża chemiczna. Firmy na istotne ożywienie muszą jeszcze trochę poczekać