Branża inwestuje w moce

Mimo spadającej ostatnio produkcji wyrobów chemicznych i petrochemicznych oraz niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego giełdowe spółki co do zasady kontynuują rozpoczęte i planują nowe inwestycje w linie technologiczne. Efekty mają być widoczne już wkrótce.

Publikacja: 13.05.2023 09:50

Lada chwila ruszy produkcja propylenu i polipropylenu w nowym zakładzie w Policach. Aby było to możl

Lada chwila ruszy produkcja propylenu i polipropylenu w nowym zakładzie w Policach. Aby było to możliwe, muszą być zapewnione odpowiednie dostawy surowców, w tym etylenu. Pierwszą jego dostawę zrealizowano 27 marca. Fot. grupa azoty/mpr

W ubiegłym roku w szeroko rozumianym przemyśle chemicznym zanotowano w Polsce spadki produkcji, na co wskazują chociażby ostatnio opublikowane przez GUS dane. Zniżki widać zwłaszcza w odniesieniu do biznesów obejmujących wytwarzanie nawozów i tworzyw sztucznych. I tak w 2022 r. produkcja nawozów fosforowych zmalała w naszym kraju o 27,4 proc., azotowych o 16,9 proc., a tworzyw sztucznych w formach podstawowych o 7,7 proc. Oczywiście były też obszary, w których zanotowano wzrost. Nie zmienia to jednak ogólnego obrazu sektora, który z powodu wzrostu cen surowców i energii często decydował się na mniejsze wykorzystywanie posiadanych zdolności wytwórczych, a czasami nawet na zatrzymanie linii technologicznych.

Pozostało 91% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Duże zmiany kadrowe w Azotach
Chemia
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Chemia
Prezes Azotów: Najważniejszą kwestią są rozmowy z bankami
Chemia
Azoty przeszacowały sztandarową inwestycję
Chemia
Odpis aktywów spółki Grupa Azoty Polyolefins obniży wynik EBIT Grupy Azoty o 1,138 mld zł
Chemia
Śnieżka miała 77,63 mln zł zysku netto w 2023 r.