KGHM prowadzi rozmowy z Azotami w sprawie biznesowego zaangażowania się w rozbudowę należącego do nawozowego koncernu Portu Morskiego Police, czwartego co do wielkości tego typu obiektu w Polsce pod względem przeładunków, po Gdańsku, zespole Szczecin-Świnoujście i Gdyni. Miedziowy koncern wyraził zwłaszcza zainteresowanie działkami inwestycyjnymi, które z uwagi na położenie i planowaną rozbudowę infrastruktury portowej stanowią atrakcyjne miejsce pod nowe przedsięwzięcia. Strony rozmawiają też o bieżącej współpracy w obszarze kwasu siarkowego. Żadnych szczegółów jednak nie ujawniły.

Obecnie tereny Portu Morskiego Police stanowią zaplecze transportowe dla całej grupy Azoty. Dzięki znajdującej się tam infrastrukturze koncern może swobodnie eksportować i importować różnego rodzaju surowce i produkty oraz częściowo je magazynować. Po planowanym na ten rok uruchomieniu nowego kompleksu produkcyjnego Polimery Police, przeładunki w porcie powinny wzrosnąć o ponad 400 tys. ton rocznie, czyli o kilkadziesiąt procent.

Obecnie w porcie realizowany jest projekt, dzięki któremu ma powstać dokumentacja pozwalająca na rozpoczęcie budowy węzła kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy linii kolejowej nr 437 oraz nabrzeża ciężkiego (uniwersalnego).

- Zakładamy, że wykonanie studium wykonalności, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska, zostanie zrealizowane na zakończenie prac studialnych. Tym samym dla zadania budowy węzła kolejowego planowane jest ono w roku 2023, a dla zadania budowy nabrzeża ciężkiego w roku 2024 - informowała niedawno Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Azotów.

Dodała, że zgodnie z porozumieniem obowiązującym między PKP PLK i Zarządem Morskiego Portu Police (spółka zależna od Azotów do której bezpośrednio należy port), to PKP PLK ma wyłonić wspólnego wykonawcę robót budowlanych dla linii i stacji kolejowej. Obie firmy przygotowują w swoim zakresie stosowne części dokumentacji przetargowej, po której uzgodnieniu oszacowany zostanie wspólny przewidywany koszt całej inwestycji kolejowej i docelowy harmonogram jej realizacji. Wcześniej ZMPP podawało, że zakończenie prac budowalnych planowane jest na IV kwartał 2025 r.