Rośnie popyt na biodegradowalne polimery Azotów

Koncern oczekuje, że będą one coraz powszechniej wykorzystywane, zwłaszcza przy produkcji wyrobów jednorazowego użytku.

Publikacja: 06.02.2023 21:00

Tomasz Hinc, prezes Azotów.

Tomasz Hinc, prezes Azotów.

Foto: Fot. mat. prasowe

Azoty duże nadzieje wiążą ze wzrostem produkcji i sprzedaży polimerów biodegradowalnych i kompostowalnych powstających na bazie skrobi termoplastycznej. To produkty oferowane od ubiegłego roku pod marką envifill. Wcześniej, bo w maju 2021 r., koncern uruchomił w Tarnowie linię pilotażowo-produkcyjną do ich wytwarzania o mocach 300 ton na rok. Spółka zapowiada, że jeśli popyt będzie duży, to podejmie decyzję dotyczącą rozbudowy tej instalacji.

Szerokie zastosowanie

– W ciągu roku od wprowadzenia linii envifill do portfolio grupy Azoty obserwujemy wzrost sprzedaży granulatów, głównie do aplikacji foliowych. Światowy rynek biotworzyw jest zdecydowanie rynkiem rozwijającym się, a jego wartość w 2031 r. szacuje się na poziomie 18,7 mld USD – informuje Monika Darnobyt, rzecznik Azotów. Na razie koncern sprzedaż polimerów biodegradowalnych prowadzi tylko na rynku polskim, na którym jest jedynym producentem tego typu tworzyw. Docelowo chce je wprowadzić na rynki europejskie, w tym m.in. do krajów skandynawskich.

Czytaj więcej

Azoty obniżyły ceny nawozów

Biodegradowalne polimery Azotów powstają ze skrobi ziemniaczanej i innych surowców pochodzenia roślinnego i nie są przetwarzane chemicznie. Według koncernu to doskonała alternatywa dla tradycyjnych polimerów (tworzyw sztucznych), zwłaszcza tych, z których wytwarzane są różnego rodzaju produkty jednorazowe. Chodzi o wytwarzane z nich: folie, torby na zakupy, worki na odpady, sztućce i zestawy cateringowe, w tym opakowania do dań na wynos, doniczki, tacki na produkty spożywcze czy kapsułki do kawy.

Unijna dyrektywa

– Biorąc pod uwagę wprowadzane zmiany w ustawodawstwie dotyczącym zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych, szacuje się, że polimery biodegradowalne staną się w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat produktem pożądanym na rynku – przekonuje Darnobyt. Powołuje się na unijną dyrektywę, która zobowiązuje kraje członkowskie do wprowadzenia zapisów dotyczących zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych ropopochodnych (tradycyjnych), ale również biodegradowalnych i kompostowalnych. W efekcie kładziony jest też większy nacisk na recykling tworzyw sztucznych. W przypadku produktów jednorazowego użytku zwykle jest on jednak niemożliwy.

– Dlatego też do wytwarzania produktów jednorazowych lub o krótkim czasie użytkowania idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie polimerów biodegradowalnych, które nie wymagają utylizacji, nie są przeznaczone do recyklingu, ale ich rozkład jest naturalny, w warunkach kompostowania np. na wysypiskach. Obecnie największe zapotrzebowanie obserwuje się na biodegradowalny granulat polimerowy do wytwarzania folii w technologii z rozdmuchem, a więc wszelkiego rodzaju worki, torby zakupowe, opakowania – informuje Darnobyt.

W Niemczech i we Włoszech, gdzie unijna dyrektywa została już zaimplementowana, do wytwarzania produktów jednorazowego użytku, takich jak opakowania i worki foliowe, stosowane są już głównie polimery biodegradowalne i kompostowalne. Tam też ich produkcja jest mocno rozwinięta. W Polsce za parę lat może być podobnie.

Chemia
Wybuch w zakładach azotowych w Puławch
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Chemia
Szefostwa Azotów, Polic i Puław bez absolutorium?
Chemia
Azoty już nie wierzą w swoją węglową inwestycję w Puławach
Chemia
Polwax zaoferuje akcje
Chemia
Śnieżka rozczarowała wynikami. Akcje tracą
Chemia
Azoty wkrótce zaczną wdrażać działania naprawcze