Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 13:52 Publikacja: 27.12.2022 21:00
Foto: materiały prasowe
Ciech Pianki, firma z grupy Ciech specjalizująca się w dostarczaniu na rynek elastycznych pianek poliuretanowych (PUR) wykorzystywanych m.in. w produkcji mebli i materacy, jako pierwszy podmiot w Polsce, i prawdopodobnie w Europie, uzyskał certyfikat ISCC Plus. Tym samym uzyskał potwierdzenie, że spełnia rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia zastosowania surowców ropopochodnych na rzecz komponentów ze źródeł odnawialnych i pochodzących z recyklingu.
„Dostawca jednego z głównych surowców wykorzystywanych do produkcji w naszym zakładzie produkcyjnym deklaruje udział materii spełniającej zasady zrównoważonego rozwoju bio-circular (obieg zamknięty – red.) na poziomie ponad 50 proc. – jej wielkość obliczana jest na podstawie bilansu biomasy użytej do produkcji komponentów” – tłumaczy Piotr Chojnacki, szef działu technologii w Ciech Pianki. Spółka przekonuje, że podobne alternatywy dla składników ropopochodnych są już wdrażane przez producentów pozostałych surowców używanych w produkcji pianek PUR. Dzięki temu w giełdowej grupie możliwy będzie dalszy rozwój oferty wyrobów powstających w sposób zrównoważony. Ciech Pianki jest jednym z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce. Posiada zakład produkcyjny w Bydgoszczy, którego roczne moce wytwórcze wynoszą 32,7 tys. ton.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To efekt realizowanych działań naprawczych. Na plus nie pozwoliły jednak wyjść takie czynniki jak: niekorzystna sytuacja makroekonomiczna, wzrastające napięcia geopolityczne, tani import nawozów z Rosji i Białorusi oraz brak wystarczającego popytu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Od kilku tygodni wyniki osiągane w kluczowym biznesie istotnie rosną. Pozostaje pytanie, jak wpłynęły na rezultaty I kwartału, sezonowo najważniejszego dla grupy. Rynek czeka też na finał rozmów z Orlenem i dalsze działania mające ograniczyć dług.
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas