Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.04.2025 23:02 Publikacja: 20.12.2022 21:24
Foto: materiały prasowe
W czwartek do Portu Morskiego Police przypłynie statek z pierwszą dostawą propanu, surowca niezbędnego do uruchomienia produkcji w instalacjach powstałych w ramach sztandarowej inwestycji grupy Azoty, czyli projektu „Polimery Police”. Koncern wchodzi w kolejny etap przedsięwzięcia polegającego na rozpoczęciu prób i testów funkcjonalnych instalacji zlokalizowanych na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach.
Kilka dni temu Azoty informowały o zawarciu umowy dotyczącej zakupu propanu z firmą Trafigura z Singapuru. Przewiduje ona dostawy surowca do zależnej firmy Azoty Polyolefins w okresie od grudnia tego roku do grudnia 2024 r. według ustalonego harmonogramu i warunków handlowych. Zaplanowane dostawy propanu mają zabezpieczać ponad 50 proc. zapotrzebowania nowych instalacji na ten surowiec. Szacunkowa wartość świadczeń wynikających z kontraktu wyniesie około 250 mln USD (około 1,1 mld zł). Łączna wartość zaplanowanych inwestycji w projekt „Polimery Police” przekroczy 1,8 mld USD (8,1 mld zł). Instalacje powinny ruszyć w przyszłym roku. Rocznie będą wytwarzać do 429 tys. ton propylenu i do 437 tys. ton polipropylenu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To efekt realizowanych działań naprawczych. Na plus nie pozwoliły jednak wyjść takie czynniki jak: niekorzystna sytuacja makroekonomiczna, wzrastające napięcia geopolityczne, tani import nawozów z Rosji i Białorusi oraz brak wystarczającego popytu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Od kilku tygodni wyniki osiągane w kluczowym biznesie istotnie rosną. Pozostaje pytanie, jak wpłynęły na rezultaty I kwartału, sezonowo najważniejszego dla grupy. Rynek czeka też na finał rozmów z Orlenem i dalsze działania mające ograniczyć dług.
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas